Gana 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Gana’nın Dünya Kupaları Tarihi

1958 yılına kadar FİFA’nın üyesi olmayan Gana’nın bu zamana kadar Dünya Kupaları’na katılma şansı yoktu. FİFA’ya üye olduktan sonra da uzun yıllar Elemeleri geçemeyen Gana, ilk Dünya Kupası’na 2006 yılında Almanya’nın organize ettiği turnuvada katıldı. En büyük başarılarını ise 2010 yılında Güney Afrika’da yapılan Dünya Kupası’nda oynadıkları Çeyrek Final ile elde ettiler. Bu başarıyı Afrika ülkeleri arasında Kamerun ve Senegal’den sonra gösteren 3. ülke oldular. Son Dünya Kupası olan 2018’e katılamayan Gana, bu güne kadar turnuvada 12 karşılaşmaya çıktı. Bunların; 4’ünü kazandılar, 3’ünde berabere kaldılar ve 5’inden de mağlubiyet aldılar. Attıkları 13 gole karşılık, kalelerinde ise 16 gol gördüler.

Gana’nın 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Richard Ofori, Adbul Nurudeen ve Joe Wollacott

Defans: Mohammed Salisu, Daniel Amartey, Alexander Djiku, Joseph Aidoo, Alidu Seidu, Stephan Ambrosius, Gideon Mensah, Addul Rahman Baba, Tariq Lamptey ve Denis Odeyi.

Orta Saha: Thomas Partey, Elisha Owusu, Iddrisu Baba, Mohammed Kudus, Daniel Kofi Kyereh, Kamaldeen Sulemana, Andre Ayew, Daniel Afriyie, Osman Bukari, Ransford Yeboah Königsdörffer ve Issahuka Tatawu

Forvet: Inaki Williams, Jordan Ayew, Felix Afena Gyan, Antoine Semenyo, Thomas ve Jeselpho Barnes.

Gana 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Gana, 2022 Dünya Kupası Afrika Elemeleri’nde 2. Turda G Grubu’nda yer aldı. Güney Afrika, Zimbabve ve Etiyopya ile gruptan çıkmak için mücadeleler verdi. Grubu Güney Afrika’nın averaj ile önünde 13 puan ile tamamladılar ve 3. Tura çıktılar. Bu turda Nijerya ile eşleştiler. Evlerinde 0-0 berabere kaldıkları rakipleri ile deplasmanda 1-1 berabere kalarak 2022 Katar Dünya Kupası biletini aldılar. 2022 Güney Afrika Elemeleri’nde en skorer isimleri 3’er gol atmayı başaran THOMAS VE Andre Ayew oldular.

Gana 2022 Dünya Kupası Rakipleri

Gana, 2022 Katar Dünya Kupası’nda H Grubu’nda mücadele verecek ve grubu’nda; Portekiz, Uruguay ve Güney Kore yer alacak. Portekiz ve Uruguay’ın favori olarak gösterildikleri grupta, işlerinin çok da kolay olacağını sanmıyorum.

Gana 2022 Dünya Kupası Fikstürü

24 Kasım / Portekiz – Gana

28 Kasım / Güney Kore – Gana

02 Aralık / Gana – Uruguay