Galler Dünya Kupası Elemelerinde Ne Yaptı?

1958’de katıldığı ve Çeyrek Final’e kadar yükseldiği İsveç Dünya Kupası’ndan bu yana, Dünya Kupası sahnesinde boy gösteremeyen Galler, 64 yıllık hasretin ardından 2022 Dünya Kupası Elemeleri’ni geçmeyi başardı ve Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılma hakkını kazandı. Robert Page ve öğrencileri Elemelerde E Grubu’nda yer aldılar ve Belçika, Çekya, Estonya ve Belarus ile mücadeleler verdiler. 4 galibiyet, 3 beraberlik, 1 mağlubiyet ile tamamladıkları grupta 15 puan topladılar. Topladıkları bu puanlar ile Belçika’nın 5 puan gerisinde 2. sırada yer aldılar ve Dünya Kupası’na katılabilmek için Play Off oynama hakkını elde etiler. Play Off Yarı Final’inde Avusturya’yı 2-1 ile geçtiler. Play Final mücadelesinde ise Ukrayna’yı 1-0 yenerek 2022 Dünya Kupası kapılarını ardına kadar açtılar.

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri E Grubu Sonuçları

Belçika 3 – 1 Galler

Galler 1 – 0 Çekya

Belarus 2 – 3 Galler

Galler 0 – 0 Estonya

Çekya 2 – 2 Galler

Estonya 0 – 1 Galler

Galler 5 – 1 Belarus

Galler 1 – 1 Belçika

Galler, 2022 Dünya Kupası’na katılabilmek için lider Belçika’nın ardında, Çekya ile amansız bir 2.lik mücadelesine girişti. Çekya deplasmanında alınan 2-2 beraberlik belki de bugün Dünya Kupası’nda yer almalarını sağladı. Bu deplasmandan mağlubiyet ile ayrılsalardı. Grubu 1 puan gerilerinde 3. sırada tamamlayan Çekya’nın altında bitirecekler ve Play Off oynama hakkını elde edemeyeceklerdi. Tabi sonraki süreçte aldıkları Estonya ve Belarus galibiyetleri ile Belçika beraberliği de Play Off oynamalarında etkili oldu.

Uzun yıllar sonra katıldığı 2022 Dünya Kupası’nda B Grubu’nda yer alacak olan Galler, grup aşamalarını geçebilmek için İngiltere, ABD ve İran ile mücadeleler verecek. Robert Page ve öğrencilerini gruptan çıkmak için zor bir sürecin beklediği aşikar.

2022 Dünya Kupası B Grubu Fikstürü

21 Kasım / ABD – Galler

25 Kasım / Galler – İran

29 Kasım / Galler – İngiltere

Grupta oynanacak olan diğer maçların fikstürlerine de bir göz atalım.

21 Kasım / İngiltere – İran

25 Kasım / İngiltere – ABD

29 Kasım / İran – ABD

2022 Dünya Kupası B Grubunda Galler, İngiltere, ABD ve İran yer alacak. Bu takımların kadro değerlerine göz gezdirdiğimizde;

Galler Milli Takımı Kadro Değeri: 130.85 Milyon Euro

İngiltere Milli Takımı Kadro Değeri: 1.36 Milyar Euro

ABD Milli Takımı Kadro Değeri: 204.40 Milyon Euro

İran Milli Takımı Kadro Değeri: 68.58 Milyon Euro