Galler 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Galler’in Dünya Kupaları Tarihi

1938’den sonra FİFA’nın üyesi olan Galller’in katıldığı ilk Dünya Kupası, 1958’de İsveç’in organizasyonunu yaptığı Dünya Kupası oldu. Bu turnuvada Çeyrek Final’e kadar yükselmeyi başardılar. Oynadıkları bu Çeyrek Final onların Dünya Kupaları tarihindeki en büyük başarıları oldu. Zaten bu tarihten sonra 2022 Katar Dünya Kupası’na kadar düzenlenen hiç bir Dünya Kupası’nda Elemeleri geçme başarısını gösteremediler. Katar’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’na katılma başarısı göstererek 64 yıllık özlemlerine de son vermiş oldular. Bundan önce katıldıkları tek Dünya Kupası’nda 5 maça çıktılar ve bunlardan;1 galibiyet, 3 beraberlik, 1 mağlubiyet alarak ayrıldılar. 4 gol atarken, kalelerinde ise 4 gol gördüler.

Galler’in 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Danny Ward, Wayne Hennessey ve Tom King.

Defans: Ethan Ampadu, Ben Cabango, Joe Roden, Chris Mepham, Rhys Norrington Davies, Neco Williams, Connor Roberts, Chris Gunter, Matt Smith,

Orta Saha: Jordan James, Dylan Levitt, Jor Morrell, Luke Harris, Rubin Colwill, Jonathan Williams, Daniel James, Sorba Thomas, Rabbi Matondo, Gareth Bale, Wes Burns

Forvet: Brennan Johnson, Tyler Roberts, Kieffer Moore ve Mark Harris.

Galler 2022 Dünya Kupası Elemeleri

2022 Katar Dünya Kupası Elemeleri’nde E Grubu’nda yer alan Galler; Belçika, Çekya, Estonya ve Belarus ile aynı grupta yer aldı. 4 galibiyet, 3 beraberlik, 1 mağlubiyet aldıkları grubu 15 puan ile Belçika’nın 5 puan gerisinde bitirdiler ve Dünya Kupası’na katılabilmek için Play Off oynama hakkı kazandılar. Paly Yarı Final mücadelesinde Avusturya’yı 2-1 ile geçtiler. Play Off Final’inde ise Ukrayna’yı 1-0 mağlup ederek 2022 Katar Dünya Kupası’na isimlerini yazdırdılar. Elemlerde 7 maç oynayıp 5 gole imzasını atan Gareth Bale takımın en skorer ismi oldu.

Galler 2022 Dünya Kupası Rakipleri

2022 Katar Dünya Kupası’nda B Grubu’nda yer alacak olan Galler; İngiltere, İran ve ABD ile aynı grupta yer alacak. İngiltere’nin ağır favori olarak gösterildiği grupta, gruptan çıkma şansı 2. en yüksek ülke olarak gösteriliyorlar. Robert Page ve öğrencilerinin gruptan çıkma yolunda İran ve ABD’nin bir adım önlerinde olduklarını düşünüyorum. En büyük kozları ise yine Galli yıldız Gareth Bale olacaktır.

Galler 2022 Dünya Kupası Fikstürü

21 Kasım  ABD – Galler

25 Kasım  Galler – İran

29 Kasım  Galler – İngiltere