Fransa Kupayı Yine İstiyor

Güncel tarih itibariyle otuz yaşından büyük olan insanların unutamadıkları turnuvalardan birisi de 1998 Dünya Kupası’dır. Fransa; ev sahibi olduğu bu turnuvada herkesi imrendirecek türden bir performansa imza atmıştı. Zinedine Zidane ve arkadaşları; finalde Ronaldo ve Rivaldo’lu Brezilya’yı 3-0 yenerek kupayı müzelerine götürmüşlerdi. Aradan yirmi yıl geçti. Fransa; bu defa Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’na katıldı. 1998 Dünya Kupası’nı kazanan kadronun kaptanı olan Didier Deschamps; aynı başarıyı bu defa antrenör olarak elde etmek istiyordu. Zinedine Zidane’nin yerini o dönem henüz 20 yaşında olan Kylian Mbappe almıştı.

Fransa; 2018 Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra güzel günler geçirmedi. Euro 2020’de son 16 turunda İsviçre’ye elenerek tüm dünyayı şok etti. Maviler; Euro 2020’nin acısını çıkarmak adına 2022 Dünya Kupası’na çok sıkı bir şekilde hazırlanıyorlar.

Fransa 1

Fransa’nın Grubunda Kimler Bulunuyor?

Fransa; 2022 yılının Kasım ayında başlayacak olan Dünya Kupası’nda D Grubu’nda yer alacak. Rakipleri arasında Danimarka, Avustralya ve Tunus yer alıyor. Diğer gruplar ile kıyaslandığında nispeten daha güçsüz takımlar ile eşleştiğini söyleyebiliriz.

Fransa; ilk maçında 22 Kasım 2022 günü saat 22.00’de Avustralya ile karşılaşacak. Ardından, gruptaki ikinci maçını 26 Kasım 2022 günü saat 19.00’da Danimarka ile oynayacak. Son olarak, 30 Kasım 2022 günü saat 18.00’de Tunus ile karşılaşarak grup aşamasına son noktayı koyacak.

Fransa Gruptan Çıkabilir Mi?

Fransa’nın grubundan çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Maviler’i söz konusu grupta yalnızca Danimarka zorlayabilir. Diğer takımların Fransa’yı zorlaması sürpriz olacaktır. Fransa; gruptan üç maçta dokuz puan toplayarak çıkacaktır.

Fransa; grubu birinci sırada bitirdiği takdirde C Grubu’nun ikincisi ile son 16 turunda karşılaşacak. İkinci olduğu takdirde C Grubu’nun ikincisi ile karşı karşıya gelecek. Son 16 turu maçları; 3-5 Aralık 2022 tarihleri arasında oynanacak. Fransa; 18 Aralık 2022 günü oynanacak finalde yer almak istiyor. Ancak, bu isteğini gerçekleştirmek adına çok çaba göstermesi gerekiyor.

Kylian Mbappe Takımın Yıldızı Olacak

Fransa’nın Dünya Kupası’nda en çok güvendiği isimlerin başında tahmin edebileceğiniz gibi Kylian Mbappe geliyor. Monaco altyapısından yetişen futbolcu; 2015 – 2016 sezonunun başında A takıma yükseldi. Monaco formasını iki sezon giydi. 2017 – 2018 sezonunun başında 135 milyon Euro karşılığında Paris Saint Germain’e transfer oldu.

Kylian Mbappe; Fransa milli takımının formasını şu ana kadar 57 maçta giydi. Söz konusu maçlarda 27 gol atıp 21 asist yaparak fark yarattı. Fransa’nın en büyük kozu olacak genç yıldız; kariyerinde ikinci defa Dünya Kupası zaferi görmeyi hedefliyor.

Fransa 2

Paul Pogba’nın Durumu Belirsiz!

Fransa’nın orta sahadaki yıldızlarından birisi olarak bilinen Paul Pogba; önümüzdeki sezon yüksek ihtimalle Juventus forması giyecek. 29 yaşındaki oyuncu; bu takımda iyi performans göstermediği takdirde Fransa’nın Dünya Kupası kadrosunda yer alamayabilir.