FIFA Kararının Arkasında

2022 yılının sonbahar aylarında düzenlenecek olan Dünya Kupası, daha Katar’da oynanacağı ilan edildiği günden bu yana FIFA’nın başını çok ağrıttı. Futbol birliği bu bağlamda birçok taraftan eleştiri almaya devam ediyor ancak başkan Infantino olmak üzere tüm yetkililer deyim yerindeyse kuyruğu dik tutmakta ısrarcılar. Geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulunan Başkan Infantino, Katar’da düzenlenecek turnuvanın en güzel hatıralar bırakacak organizasyon olduğunu savundu.

İnatlaşma Sürüyor

2022 yılının sonbaharında düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası, Katar’da düzenlenecek olmasıyla alakalı olarak hem haklı hem de haksız pek çok eleştiri aldı denilebilir.

Uzun süreden bu yana futbolu kötü yönettiği ifade edilen FIFA’nın ve Avrupa düzeyindeki UEFA’nın arasındaki çekişmeler bitmiyor. Bununla birlikte Katar denilince akla para geliyor ve bu turnuvanın ev sahipliğini Katar’ın yapacak olması FIFA ile Katar arasındaki kirli ilişkilere bağlanıyor.

Öte yandan Katar Avrupalıların pek de aşina olmadığı dinamiklere sahip bir ülke ve bu durum da futbolseverlerin eleştiri düzeyini sertleştiriyor. Hatırlanacağı üzere Avrupa’nın pek çok yerinde herhangi bir problem yaratmayan LGBTİ bireylerin güvenliği Katar’ın şeriatla yönetiliyor olmasından kaynaklı tedirginlik oluşturmuştu.

Bununla birlikte Katarlı yetkililer de sırf bir turnuva için 28 günlüğüne inançlarını değiştiremeyeceklerini ancak ellerinden gelen her şeyi güvenlik için yapacaklarını ifade etmişlerdi. Pek tabii bu ifade karşı tarafta pek de tatmin edici bir his bırakmadı. Öte yandan turnuvanın hazırlıkları süresince iş cinayetlerinin çok artmış olması ve denetim konusunda yaşanan eksiklikler de insan haklarıyla alakalı olarak turnuvaya gölge düşürmüştü.

Tarihin en tartışmalı Dünya Kupası olmaya daha başlamadan yaklaşan 2022 Katar Dünya Kupası ile alakalı olarak FIFA’nın tavrı hiç değişmedi. Bu eleştirilerle alakalı olarak deyim yerindeyse kulağının üstüne yatan FIFA’da Başkan Gianni Infantino geçtiğimiz günlerde yine çok konuşulacak bir açıklamaya imza atmıştı.

En Huzurlu Turnuva

FIFA Başkanı, 2022 yılının sonbaharında düzenlenecek olan turnuvanın savaşlar ve pandemi nedeniyle çok bunalan dünya vatandaşlarına harika hisler yaşatacak ve uzun süre hatırlanacak bir turnuva olduğunu savundu.

Katarlı yetkililerle arasının çok iyi olduğu bilinen Infantino, çok uzun süreden bu yana ülkeye dair eleştirileri göğüslemek adına çaba sarf ediyor. Ancak eleştirilerin çıkış noktalarından birisi de FIFA ile Katar Hükümeti arasındaki ilişkiler olduğundan bu durum daha fazla sorgulamanın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Tüm bunlarla birlikte artık turnuvanın başlamasına çok kısa bir süre kaldı ve sonbaharda yapılacak olması turnuvanın futbol dünyasına da dert açmasına neden oluyor. Zira normal sezon içerisinde bir bıçak kesiği gibi tatile çıkılacak ve bu nedenle sezonların daha erken başlaması gerekiyor.

Bu turnuva tamamlandıktan sonra futbolda, futbol kültüründe, FIFA’da ve ülke futbollarında nasıl değişiklikler olacağı da futbol dünyasının en çok merak ettiği konular arasında.