FIFA Dünya Kupası Fikstürü Belli Oldu

Dünya futbolunun zirve organizasyonu milli takımlar bazında hiç şüphesiz ki FIFA Dünya Kupası. Her 4 yılda bir sahibini bulan Altın Kupa, 2022 yılında Katar’da düzenlenecek.

2022 FIFA Dünya Kupası için geri sayım sürüyor. 29 takımın katılım hakkını çoktan elde ettikleri bu büyük turnuva için geride kalan 3 takım bilindiği üzere savaş sebebiyle belli olamamıştı.

Savaş Sporu Kaçınılmaz Olarak Etkiledi

FIFA Dünya Kupası

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden ve bütün dünyanın Rusya’ya tepkisiyle büyüyen bu savaştan futbol da etkilenmişti. Rusya takımları basketbol ve futbol başta olmak üzere tüm büyük organizasyonlardan milli takımlar ve kulüpler düzeyinde men edilirken, Rus sporculara ise birçok turnuvada katılım hakkı verilmemişti.

Hal böyle olunca play off maçları takvimi de bu savaştan etkilendi ve Rusya’nın oynayacağı play off turunda Galler direkt olarak kalifiye oldu.

Avrupa kıtasındaki elemelerde Ukrayna’nın İskoçya ile yapacağı maç da ertelenince bir kişilik bilet hala sahibini bulamadı.

İskoçya Ukrayna maçının kazananının Galler ile play off finali oynamasıyla o bilet de sahibi olan ülkeye gidecek ve 2022 FIFA Dünya Kupası’nın 30’uncu takımı belli olacak.

Geri kalan iki takım için ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin play off finalindeki rakibi olmak için Avustralya ve Peru karşı karşıya gelecekler. Diğer taraftan Kosta Rika ve Yeni Zelanda da 32’inci bileti almak ve kış aylarını Katar’da geçirmek için kıyasıya rekabet edecekler.

Kazanan takımlar; Katar, Almanya, Danimarka, Brezilya, Fransa, Belçika, Hırvatistan, Sırbistan, İspanya, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Arjantin, İran, Güney Kore, Japonya, Suudi Arabistan, Ekvador, Uruguay, Kanada, Gana, Senegal, Portekiz, Polonya, Tunus, Fas, Kamerun, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’ne katılıp 2022 FIFA Dünya Kupası’nın şölenine dahil olacaklar.

2022 FIFA Dünya Kupası Ligleri Etkileyecek

2022 FIFA Dünya Kupası’nın tarihte ilk kez kış aylarında düzenlenecek olması elbette doğrudan doğruya ligleri etkileyecek. Bilhassa genel olarak eylülde başlayıp mayısta sona eren Avrupa ligleri ve haliyle Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig başta olmak üzere Türkiye ligleri de bundan nasibini alacak.

Katar yolculuğu öncesinde 22’inci FIFA Dünya Kupası için hazırlıklar ve kamp süreçleri de göz önüne alındığında Avrupa liglerine Kasım’da ara verilmesi bekleniyor. Spor Toto Süper Lig, daha şimdiden 14 Kasım 2022’de tatile gireceğini ilan etti.

21 Kasım 2022’deki turnuva başlangıç tarihinden 1 hafta önce Türkiye’deki oyuncular milli takıma gidecek ve Altın Kupa için konsantre olmaya başlayacaklar.

14 Kasım 2022’deki final maçından sonra sona erecek turnuvanın ardından Spor Toto Süper Lig için perde 23 Aralık 2022’de tekrar açılacak.

Başka bir ifadeyle final maçında yer almayı başarabilen bir Spor Toto Süper Lig futbolcusu sadece 9 gün dinlenecek. Bununla beraber TFF 2. Lig ve TFF 3.Lig’de ise herhangi bir tatil olmayacak. Zira zaten bu liglerden FIFA Dünya Kupası’na gitmesi muhtemel hiçbir oyuncu yok.