FIFA Ballon d’Or Dünya Kupası’ndan Önce Verilecek

2022 – 2023 sezonu; Avrupa’da resmi olarak başladı. İngiltere Premier Ligi, Almanya Bundesliga, Fransa Ligue1 ve Süper Lig; geçtiğimiz hafta oynanan birinci hafta maçları ile başladı. İtalya Serie A ve İspanya La Liga en kısa sürede başlayacak.

Bu sezonu önemli kılan bir detay bulunuyor. Takımların Kasım ayına kadar olan maç programları bir hayli yoğun! 21 Kasım 2022 tarihinde başlayacak Dünya Kupası sebebiyle liglere Kasım ayının başında ara verilecek. 18 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek Dünya Kupası sebebiyle yerel liglerden bir süreliğine uzak kalınacak. Futbolseverler; FIFA Ballon d’Or ödülünü kimin alacağını çok merak ediyorlar.

FIFA Ballon d’Or 17 Ekim 2022 Tarihinde Sahibini Bulacak

FIFA; 2021 yılındaki Ballon d’Or ödülünün ardından ödül ile ilgili birtakım değişiklikler yapmaya karar verdi. Bu ödül; geçmiş yıllarda tüm bir yıl dikkate alınarak veriliyordu. Bir başka deyişle, futbolcuların Ocak ayı ile Aralık ayı arasında ortaya koymuş oldukları performans belirleyici oluyordu. Fakat, 2022 yılında böyle bir kriter söz konusu olmayacak. FIFA; 2021 – 2022 sezonunu dikkate alacak. Bir başka deyişle, geçtiğimiz sezonun en başarılı futbolcusu FIFA Ballon d’Or ödülünü almaya hak kazanacak.

UEFA; Avrupa’da Yılın Futbolcusu ödülünü verirken de söz konusu sezonu dikkate alıyordu. FIFA da bundan sonra Ballon d’Or ödüllerinde benzer kritere önem verecek. Bunun yanı sıra, 2022 yılına ait ödülün ne zaman verileceği de belli oldu. FIFA Ballon d’Or; 17 Ekim 2022 tarihinde düzenlenecek tören ile sahibini bulacak. Ödüle hangi futbolcuların aday gösterildiği ise 12 Ağustos 2022 tarihinde açıklanacak.

Sonuç olarak, 2022 yılının FIFA Ballon d’Or ödülünün Dünya Kupası’ndan önce verileceğini ifade etmeliyiz. Futbolcuların Dünya Kupası’nda gösterecekleri performans; 2023 yılındaki FIFA Ballon d’Or ödülü üzerinde belirleyici olacak.

Karim Benzema Ödülün Favorisi!

Bu yıl hangi futbolcunun Ballon d’Or ödülünü kazanacağını tahmin etmek çok zor değil! Real Madrid’in Fransız yıldızı Karim Benzema; ödülü kazanmaya en yakın isim! 1987 doğumlu futbolcu; geçtiğimiz sezon Real Madrid ile hem UEFA Şampiyonlar Ligi’ni hem de İspanya La Liga’yı kazandı. Her iki kupanın kazanılmasına da büyük katkı sağladı. Bunun yanı sıra, La Liga’da gol kralı oldu. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde attığı gollerle takımının üst turlara yükselmesine doğrudan katkı yaptı.

Real Madrid; son olarak Süper Kupa finalinde Eintracht Frankfurt takımını 2-0 yenmesini bildi. Bir sezonda üç kupa birden kazanarak önemli bir başarı elde etti. Gelin, biraz da Karim Benzema’nın geçtiğimiz sezon yaptıklarına yakından bakalım!

Fransız yıldız; UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 12 maçta 15 gol atıp iki asist yapmasını bildi. Ayrıca, La Liga’da 32 maçta 27 gol atıp 12 asist yaptı. Sezonu 44 gol ve 15 asist ile tamamladı.