FIFA 2021 17 ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası İptal Oldu

Pandemi süreci kaçınılmaz bir son olarak Dünya Kupası maçlarını da etkiledi. Aralık 2019 tarihinden bu yana tüm dünyanın içinde olduğu ve etkilendiği pandemi sürecinde çeşitli müsabakalar iptal edilmiş yeni yeni düzenlemeler ve tedbirler doğrultusunda yapılmaya başlanmıştı.

Durumun iyiye ya da kötüye gittiğini söylemek çok güç. Bu nedenle her geçen gün bir müsabaka erteleme ya da iptal haberi ile karşılaşıyoruz. İptal olan müsabakalara 2021 17 ve 20 yaş altı dünya kupası da eklendi. Bu sebepler nedeni ile 2021’de yapılması beklenen 17 ve 20 yaş altı Dünya Kupası’nın iptal edildiği müsabakaların 2023 tarihine ertelendiğini açıklandı.

2023’e Ertelendi

FIFA 2021’de yapılması beklenen erkek futbolunda önemli bir yere sahip olan 17 ve 20 yaş altı dünya kupasını yeni tip korona virüs (covid-19) salgını nedeni ile iptal edildiğini belirtti.

FIFA’nın yaptığı açıklamada, pandemi süreci nedeni ile uluslararası seyahatlerde kısıtlamalar ve hayat şartlarının yeteri kadar normale dönmemesi kupanın iptali için sebep olarak gösterildi.

Bu sebepler nedeni ile 2021’de yapılması beklenen 17 ve 20 yaş altı dünya kupası’nın iptal edildiği müsabakaların 2023 tarihine ertelendiğini açıklandı.

Ev Sahipleri Aynı Olacak

Sporcuların turnuva kapsamında ülke değiştirmeleri gerektiği ve içinde bulunulan durumda büyük bir kafile şeklinde farklı ülkelerden gelen insanların bir arada olmasının tehlikeli olabileceği düşünülüyor. Öte yandan ülkeler kendi içinde uluslararası seyahat kısıtlamaları getirmeye başladı.

Bu nedenle müsabakaya katılamayacak takımlar bulunuyor. Covid-19 tedbirleri kapsamında maçların ertelenmesinin en sağlıklı karar olacağını düşünen FIFA iki turnuvanın da iptaline karar verdi.

Sporcular 2023 yılında ev sahibi Peru ve Endonezya’da karşılaşmalarını oynayabilecek. Tabii ki 2023’e ertelenen maçların oynanma olasılığı pandeminin seyrine göre değişiklik gösterecektir.

Salgının seyrinde bir değişiklik olmaması ya da daha kötüye gitmesi durumunda müsabakalar daha da ileri bir tarihe ertelenebilir.

2021’de yapılacak olan 17 ve 20 yaş altı dünya kupası Peru ve Endonezya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecekti. FIFA yaptığı açıklamada ülkelerin ev sahipliği hakkını koruyarak organizasyonu 2023’te gerçekleştirme kararı alındığını belirtti.

Son açıklamalara gör 17 yaş altı dünya kupası 2023’te Peru’da, 20 yaş altı dünya kupası is 2023’te Endonezya’da düzenlenecek.