FIFA 2020 Dünya Kupası

FIFA’dan yapılan açıklama sonrasında FIFA 2020 Kulüpler Dünya Kupası’nın yeni tip korona virüs (covid-19) salgını nedeni ile ertelendiğini kesinleşmişti. 2021 yılına ertelenen FIFA Dünya Kupası, Katar’ın ev sahipliğinde 1-11 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak. Ertelenme nedeni ile birlikte 2021 yılında FIFA iki turnuva birden düzenlemiş olacak.

Turnuvanın 2. Tur müsabakaları 4 Şubat’ta başlayacak. Beşincilik ve yarı final karşılaşmaları ise 7-8 Şubat, üçüncülük ve final maçı ise 11 Şubat’ta oynanması bekleniyor. Değerlendirmeler sonrasında 2021 Dünya Kupası’nın Çin’in ev sahipliğinde haziran, temmuz ayları gibi gerçekleştirilmesi bekleniyor. Çin’in ev sahipliği yapacağı 2021 FIFA Dünya Kupası ile birlikte FIFA bu yıl ilk defa iki turnuva birden düzenleyecek.

FIFA 2020 Dünya Kulüpler Kupası Eşleşmeleri Açıklandı

Katar’da yapılacak olan 2020 FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda eşleşmeler açıklandı. İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan FIFA Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen kura sonucunda 2. Turda;

Tigres ile Ulsan Hyundai,

El-Duhail ile El Ehli eşleşti.

Tigres – Ulsan Hyundai eşleşmesinin galibi yarı finalde Libertadores Kupası şampiyonuyla, El-Duhail-El Ehli maçının kazananı da Bayern Münih ile oynayacak.

2. Tur 4 Şubat’ta Başlayacak

Turnuvanın 2. Tur müsabakaları 4 Şubat’ta başlayacak. Beşincilik ve yarı final karşılaşmaları ise 7-8 Şubat, üçüncülük ve final maçı ise 11 Şubat’ta oynanması bekleniyor.

Palmeiras ve Santos arasında 30 Ocak’ta oynanacak olan Libertadores Kupası finali, 6 takımlı turnuvaya katılacak son ekibin belli olmasını sağlayacak. 2020 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, yeni tip korona virüs (covid-19) pandemisi nedeni ile 1-11 Şubat 2021 tarihinde ertelendiği biliniyor.

Auckland City’nin turnuvadan çekilmesiyle ev sahibi El-Duhail doğrudan 2. tura yükseldi ve organizasyonun açılış maçı 4 Şubat’a yapılacak.

FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun başkanlık ettiği konsey toplantısı sonrasında yazılı açıklamada ki gerek Avrupa Futbol Şampiyonası gerekse Kupa Amerika ile çakışmaması için 2021 Dünya Kupası Kulüpler Kupası’nın ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildiğini belirtti.

Açıklamada ifadeler arasında kupanın ilk kez Çin’de düzenleneceği yer aldı. 2021 Dünya Kulüpler Kupası’nın hangi tarihte yapılacağına FIFA’nın gelecek toplantılarında karar verileceği açıklandı. FIFA Başkanı Gianni Infantino ise bu karara ilişkin bu durumun istisnai bir durum olduğunu, istisnai önlemler ve kararlar alınması gerektiğini söyledi.

Değerlendirmeler sonrasında 2021 Dünya Kupası’nın Çin’in ev sahipliğinde haziran, temmuz ayları gibi gerçekleştirilmesi bekleniyor. Çin’in ev sahipliği yapacağı 2021 FIFA Dünya Kupası ile birlikte FIFA bu yıl ilk defa iki turnuva birden düzenleyecek.