Eric Cantona 2022 Dünya Kupası’nı İzlemeyecek

Dünya Kupası heyecanı her geçen gün daha da artmaya devam ederken, 2022 senesinde düzenlenecek turnuvanın Katar’da oynanacak olmasıyla alakalı tartışmalar, tercihin yapıldığı günden bu yana hiç dinmedi. Coğrafyanın gereklilikleri nedeniyle tarihinde ilk kez yaz aylarından başka bir ayda düzenlenecek olması, UEFA ve FIFA’nın Katar ile olan ilişkileri, Katar’da yapılan stadyumlarda yaşanan iş cinayetleri gibi birçok mesele bu turnuva daha başlamadan pek çok görüş ayrılığına neden oldu. 2022’nin sonbahar aylarında düzenlenecek turnuva ile alakalı olarak yapılan tartışmalara katılan son isim ise Manchester United’ın ikonu ve efsanesi Eric Cantona oldu. Efsanevi 7 Numara, Katar’da yapılacak 2022 Dünya Kupası’nı izlemeyeceğini açıkladı.

Eric Cantona’dan Çarpıcı Açıklamalar

Futbol oynadığı dönemde yaptığı hareketler, Manchester United ve Leeds United’da yarattığı ve bıraktığı etki ve nevi şahsına münhasır karakteriyle futbolun en özel figürlerinden birisi olan Eric Cantona, Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’na olan tavrını açıkladı.

Efsanevi 7 numara, turnuva hazırlıkları esnasında birçok kez gündeme gelen iş cinayetleri iddialarıyla alakalı olarak FIFA’yı da sert ifadelerle eleştirdi.

FIFA’nın paradan başka bir şeyi düşünmediğini ve insan hayatına gereken önemi vermediğini savunan Fransız milli futbolcu Cantona, şampiyonanın gerçek bir Dünya Kupası olamayacağını iddia etti.

Stadyum ve altyapı inşası sırasında binlerce insanın öldüğünü iddia eden ve bu nedenle Katar’ı da suçlayan efsanevi oyuncu, Katar’ın bu turnuvaya ev sahipliği yapmasının futbolun doğasına ve kurallarına da aykırı olduğunu belirtti ve bu nedenle Dünya Kupası’nı izlemeyeceğini açıkladı.

Eric Cantona’nın Kariyeri

Futbola doğduğu ülke olan Fransa’da başlayan Eric Cantona, Auxerre, Marsilya, Bordeaux, Montpellier, Nimes gibi takımlarda forma giydikten sonra 91/92 sezonunda İngiltere’nin efsane kulüplerinden Leeds United’a transfer olmuştu.

Leeds United’ın formasını 10 aya yakın süre giydikten sonra İngiliz devi Manchester United’a transfer olan Fransız futbolcu, Manchester’da yarattığı etkiyle birlikte tam bir efsaneye dönüşmüştü.

1992/1993 sezonundan 1996/1997 sezonuna kadar aralıksız bir şekilde Manchester United’ın formasını giyen Cantona, sezon sonunda futbolu bırakmıştı.

Kariyerinde 324 resmi maça çıkan sağ kanatın efsanesi, 126 gol ve 69 asistlik bir performans sergilemiş ve birçok kupayı kaldırma mutluluğu yaşamıştı. Leeds United ile ligde şampiyonluk yaşadıktan sonra Manchester ile de aynı başarıyı 4 kere daha tekrarlayan Cantona, 6 kez İngiltere Süper Kupası’nı 2 İngiliz Kupası’nı kaldırma başarısı göstermişti.

Futbola ve hayata dair fikirleri, taraftara attığı ve halen unutulmayan tekme, gol sevinçleri ve çok daha fazlasıyla birlikte futbol tarihinin önemli figürlerinden birisi haline gelen Cantona, Fransa Milli Takımı ile de 45 maça çıktı ve 19 gol attı.

Cantona’nın izlemeyeceğini açıkladığı Dünya Kupası’na futbol oynadığı dönemde hiç katılamamış olması ise efsane futbolcunun en büyük eksiklerinden birisi olarak kariyerinde iz bıraktı.