Efsanenin Dünya Kupası Görüşleri

2022 Dünya Kupası’nın başlamasına artık 6 ay kadar kısa bir süre kaldı ve bu büyük organizasyona dair tartışmalar her geçen gün daha da büyüyor. Grup aşamasında mücadele edecek takımların eşleştirilmesiyle birlikte daha da büyüyen heyecana dair tartışılan konulardan birisi de Ukrayna’nın durumu. Rusya ile sıcak savaş halinde olan Ukrayna, Avrupa’nın da desteğini alırken Liverpool’un efsanesi Kenny Dalglish, Ukrayna Milli Takımı’nın Dünya Kupası’na direkt olarak katılması gerektiğini savunuyor.

Direkt Katılım Hakkı

Hayatın her alanını olumsuz etkileyen savaşlar ne yazık ki Dünya’nın her yerinde yaşanıyor ve birçok sivil yaşamlarını kaybediyor.

Dünya’nın şu an gözünün kulağının üstünde olduğu Rusya-Ukrayna savaşı da bu durumdan azade değil. İki komşu milletin çatışıyor olmasından kaynaklı olarak binlerce sivil ve asker hayatını kaybederken bir o kadarı da bulundukları ülkelerden başka ülkelere zorunlu olarak göç etmek zorunda kaldı.

Bu durumun etkilediği bir alan da spor oldu. Avrupa’nın savaş konusunda Ukrayna’dan saf tutmasıyla birlikte uluslararası spor organizasyonlarında Rusya’ya peş peşe yaptırımlar geldi ve gerek kulüp bazında gerekse de Milli Takım bazında Ruslar bulundukları organizasyonlardan diskalifiye edildiler.

Öte yandan bu savaşla alakalı olarak gündemden düşmeyen bir diğer spor konusu da 2022 Katar Dünya Kupası. Her iki ülke de Play-Off elemelerine kalmış ve hatta potansiyel rakip de olmuşlardı ancak savaş neticesinde bu eşleşmelerle alakalı problemler yaşandı.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde bir basın kuruluşuna açıklamalarda bulunan Liverpool’un büyük efsanesi Kenny Dalglish, Ukrayna Milli Takımı’nın Dünya Kupası’na direkt olarak katılması gerektiğini savundu.

Konuyla alakalı olarak pek çok farklı görüş ve tavır olmakla birlikte Dalglish’in bu önerisine katılanların da çoğunlukta olduğunu belirtmek gerek.

Netice Belli Değil

Öte yandan zaten uzun süredir tartışılan FIFA’nın aldığı kararlarla alakalı olarak da hep bir tartışma sürdüğünü hatırlatmakta fayda var.

Nitekim 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da düzenleneceği duyurulduğundan beri bu durum da tartışılıyor ve Katar’dan gelen her bir haber bir başka tartışmanın kapısını aralıyor. Katar’ın bir İslam ülkesi olmasından kaynaklı olarak doğan tartışmalarda en son eşcinsel ziyaretçilerin can ve mal güvenliğine dair endişeler gündeme oturmuştu.

Bunun yanı sıra Katar’ın sıcak iklimi nedeniyle zaten Dünya Kupası geleneğinden vazgeçildi ve turnuva yaz aylarından sonbahara alındı. Bu önleme rağmen tam olarak uygun koşulların sağlanamaması nedeniyle statlara dev klimalar yapıldığı görülürken, bu klimalar da çevre savunucularının şiddetli tepki göstermesine neden oldu.

2018 Dünya Kupası’nı Rusya’da düzenledikten sadece bir organizasyon sonra Rusya’yı diskalifiye eden FIFA’nın gelecek dönemlerde Katar ile ters düşmesi durumunda nasıl bir reaksiyon göstereceği merak ediliyor.

Bununla birlikte pek tabii Rusya bu konunun en büyük aktörü ve bir yaptırım bekleniyordu ancak FIFA ile Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki yakın ve gayri samimi hareketler FIFA’nın daha da tartışılmasına neden olmuştu.