Dünya Kupası’nın Ünlü Forması Satışta

2022 yılının sonbahar aylarında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na dair heyecan her geçen gün büyüyor ve tüm futbolseverler ilk kez sonbaharda düzenlenecek olan turnuvanın nasıl geçeceğini merakla bekliyorlar. Bununla birlikte tarihin en ikonik gollerinden biri olan ve “Tanrı’nın Eli” olarak adlandırılan Diego Maradona’nın golü de her zaman hatırlarda kalan bir goldü. Bu golün şu sıralar daha çok hatırlanıyor olmasının temel sebebi ise efsanevi oyuncunun o maçta giydiği formanın açık arttırmayla satışa çıkartılmış olması.

Tanrı’nın Eli

Uzun bir süre daha geçmeden uluslararası en büyük futbol organizasyonuna hazırlanan futbol kamuoyunda 2022 yılının sonbahar aylarında düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın heyecanı yaşanıyor.

Katar’da düzenlenecek olması, eşcinsellerle alakalı tartışmalar ve daha fazlasıyla birlikte tarihin en tartışmalı Dünya Kupası organizasyonlarından biri olmaya aday gibi gözüken Katar Dünya Kupası bununla birlikte en tartışmalı olabilmek adına bir gole ihtiyaç duyacak.

O gol de bundan 9 turnuva önce, 36 sene evvel oynanan 1986 Dünya Kupası’nda atılmıştı. İngiltere ile Arjantin arasında oynanan Çeyrek Final müsabakasında eliyle topu kaleye gönderen futbolun efsanesi Diego Armando Maradona’nın bu golü sonrasında Tanrı’nın Eli olarak adlandırılmıştı.

Zira Maradona bu golün biraz Maradona’nın kafasıyla biraz da Tanrı’nın Eli yardımıyla atıldığını ifade ederek aslında şaibeli bir gol attığını da itiraf etmişti. Futbolun en büyük efsanesi geçtiğimiz yıllarda vefat etti ve acılı ailesi geçimle de alakalı olarak efsaneye dair eşyaları satışa çıkardı.

1986’da düzenlenen turnuvada giyilen o forma, atılan o golün forması artık satışta ve açık arttırmada en yüksek teklifi vererek bu formayı almaya hak kazanacak sahibini bekliyor.

Teklifler Var

Londra merkezli müzayedeci Sotheby’s ile açık artırma usulüyle satışa sunulan forma birçok kişinin ilgisini çekti.

İlk defa satışa sunulacak formanın 5.2 milyon sterlinin üzerinde alıcı bulması bekleniyor. İkonik forma için şimdiden 4 milyon sterlinlik bir teklif gelmiş durumda. Müzayede şirketinden bir yetkili, formanın dünyadaki en önemli spor hatıra öğelerinden biri olduğunu iddia etti.

Bu golden sadece 4 dakika sonra bir kez daha sahne alan Diego Maradona, Hector Enrique’den aldığı topu 60 metre sürerek ağları havalandırmıştı. Futbolun en büyük efsanelerinden biri olan oyuncunun tek varisi olarak gösterilen ve hatta ondan daha da iyi olduğu öne sürülen Lionel Messi, kariyerinin belki de son Dünya Kupası’nda Maradona’nın attığı gibi bir golü atmak isteyecek mi bilinmez ancak o da Arjantin’i kupaya taşımak için mücadele edecek.

Futbol kamuoyunda Messi’nin en iyi olduğuna dair argüman sunanlara genel olarak verilen cevap oyuncunun bir Dünya Kupası olmaması. Bununla birlikte 2022’de Katar’da oynanacak Dünya Kupası artık Messi adına son bir şans olarak nitelendirilebilir.