Dünya Kupası’nın Kura Sistemi

2022 senesinin sonbahar aylarında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na artık bir seneden az bir süre kaldı ve heyecan her geçen gün artıyor. Dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan ve pek çok farklı kıtadan pek çok farklı ülkenin katıldığı Dünya Kupası’nda ülkemizin de oynayacağı Play-Off aşamasından çıkacak takımlar, diğer turnuvalardan katılacak takımlar da yarışacak. Bununla birlikte kupanın kura sistemine dair detaylar da belli olmaya başladı.

Dünya Kupası’nın Detayları

Katar’da oynanacak olması sebebiyle birçok tartışmaya neden olan ve turnuva tarihinde ilk kez sonbahar aylarında düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nın detayları her geçen gün belirginleşmeye devam ediyor.

Futbolun doğasına aykırı davranmakla eleştirilen FIFA, konuyla alakalı olarak kendisini savunmaya devam etse de futbolun aktörleri FIFA’yı halen çok sert bir tonla eleştirmeye devam ediyor.

Turnuvaya bu sene 32 takım katılacak ve bu 32 takım FIFA Dünya Sıralamasındaki yerlerine göre 4 pota dağıtılacak. İlk potta sıralamadaki ilk 7 takım ve turnuvanın ev sahipliğini yapan Katar yer alırken, geriye kalan takımlar da benzer şekilde düzenlenecek ve bu şekilde torbalar oluşturulmuş olacak.

Şu ana kadar turnuvaya katılım hakkı kazanan 13 takım bulunuyor. Ev sahibi Katar’ın yanı sıra eleme aşamasında başarılı olan Almanya, Danimarka, Brezilya, Sırbistan, Arjantin, Fransa, Belçika, Hırvatistan, İspanya, İngiltere, Hollanda ve İsviçre bu 13 takımı oluşturuyor.

Güncel FIFA Dünya Sıralaması’na göre bu takımlar 1’inci ve 2’inci torbaları oluşturuyor. Ancak, Portekiz ve İtalya gibi takımların da turnuvaya katılması veya kupaya kadar oynanacak maçlarda sıralamanın değişmesi ihtimali mevcut. Bununla birlikte UEFA dışında hiçbir konfederasyondan iki takım aynı grupta yer alamayacak.

Biletler Satışa Çıktı

Dünya Kupası heyecanının yaklaşmaya başladığının bir diğer göstergesi de 19 Ocak 2022 tarihinde yapılan FIFA duyurusuydu.

Sonbahar aylarında düzenlenecek olan turnuvanın biletlerinin satışa çıkarıldığını duyuran FIFA, 19 Ocak 2022 günü TSİ 13’ten itibaren biletlere başvuru erişiminin başlayacağını açıkladı.

İlk dönem bilet satışları 8 Şubat 2022 tarihinde sona erecek ve bu tarihe kadar başvuru yapan kişiler arasında talihli olanlar 8 Mart’ta yapılacak açıklamayla belli olacak.

Turnuvada Katar’ın ev sahibi olması nedeniyle Katarlı taraftarlara imtiyaz tanındı ve en düşük bilet fiyatı 11 dolar olarak açıklandı. Diğer ülkeler için en düşük bilet fiyatı ise 70 dolar olacak.

Uzun bir süreden beri futbolun doğasına aykırı davranmakla ve paragöz olmakla suçlanan FIFA’nın, konaklama hakları ve bilet satışları gibi ekonomik kalemlerden 500 milyon Dolar’a yakın gelir elde edeceği tahmin ediliyor.

Futbolun birçok aktörünün çok sert şekilde eleştirdiği ve en son Eric Cantona’nın izlemeyeceğini açıkladığı Katar 2022 Dünya Kupası, Katar’ın hava şartları nedeniyle 21 Kasım ve 18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek.