Dünya Kupası’nın İngiltere’nin Ellerinde Yükselişi

Futbol’un beşiği olarak bilinen İngiltere’nin Dünya Kupaları Tarihi’nde 2. kez dördüncülüğü vardır. Bunun yanında en büyük başarıları ise 1966 yılında kendi ülkelerinde yaşadıkları şampiyonluktur. İngiltere, Dünya Kupaları Tarihi’nde Uruguay ve İtalya’dan sonra üçüncü kez kendi ülkesinde düzenlenen turnuvayı kazanan ülke olmuştur.

1966 İngiltere Dünya Kupası

1966 İngiltere Dünya Kupası, FİFA Dünya Kupası organizasyonlarının sekizincisidir.

Afrika takımları, Okyanusya ve Asya takımları ile ön eleme oynayacakları yönünde çıkan kararı pretosto ettikleri için turnuvaya katılmama kararı almışlardır. Buna rağmen 70 ülke Dünya Kupası Elemeleri’ni geçmek için mücadele vermişlerdir. Bu o zaman için rekor bir katılım olmuştur.

Turnuvaya;  Avrupa’dan 10, Güney Amerika’dan 4, Asya ve Kuzey-Orta Amerika’dan ise 1’er takım katılmıştır.

Portekiz ve Kuzey Kore ilk kez bu Dünya Kupası’nda boy göstermişlerdir.

Turnuva başlamadan Kupa’nın çalınması ve daha sonra bir parkta bulunması yaşanan ilginç olaylardandır. Methodist Central Hall Westminster’da halka açık bir şekilde sergilenen altın kupa, 20 Mart 1966’da çalınmıştır. Daha sonra Kupa’yı bir köpeğin bulduğunu ve meşhur olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

1966 Dünya Kupası televizyondan renkli olarak yayınlanan ilk Dünya Kupası olmuştur.

Grup Aşamaları’nda 1. Grupta yer alan İngiltere, grubu lider olarak tamamlamış ve Uruguay ile birlikte Çeyrek Final’e kalmayı başarmıştır. Arjantin ile eşleşen İngilizler, Charles Hust’un golü ile rakiplerini 1-0 mağlup etmişler ve Yarı Final’e isimlerini yazdırmışlardır. Yarı Final’de Kuzey Kore’yi 5-3 mağlup eden Portekiz ile karşılaşmışlar ve sahadan 2-1 galip ayrılarak Final’e kalmışlardır. Final’de ise normal süresi 2-2 sona eren mücadelede Batı Almanya’yı 4-2 mağlup ederek şampiyonluğa ulaşmışlardır.

1966 Dünya Kupası İngiltere’nin ilk ve tek kazandığı Dünya Kupası’dır.

İngiltere, Uruguay ve İtalya’dan sonra ev sahibi sıfatı ile turnuvayı kazanan üçüncü ülke olmuştur.

İngiltere’nin şampiyonluğa ulaştığı turnuvada; Batı Almanya ikinci, Portekiz üçüncü, Sovyetler Birliği ise dördüncü olmuştur.

Portekizli Eusebio 9 gol attığı 1966 Dünya Kupası’nın gol kralı olmuştur.

32 maçın oynandığı turnuvada 89 gol atılmıştır. Maç başına yaklaşık olarak 2.78 gol düşmüştür.