Dünya Kupası’nda Türkiye’nin Rakipleri Belli Oldu

7 Aralık Pazartesi günü İsviçre’nin Zürih kentinde 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ne katılacak takımların gruplara ayrılacağı kuralar çekilecek.

Yeni tip korona virüs (covid-19) salgını nedeni ile yüz yüze yapılamayacak olan kura çekimi çevrim içi bir şekilde TSİ 20.00’da başlayacak. Türkiye, UEFA üyesi 55 ülkenin katılacağı kuraya, İsviçre, Galler, Polonya, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Sırbistan, Slovakya ve Romanya ile birlikte ikinci torbadan katılacak.

2022 Dünya Kupası Elemeleri’ne 2. torbada katılan Türkiye’nin eleme aşamasında rakipleri arasında İsviçre, Goller, Polonya, İspanya, İtalya, Hırvatistan, Danimarka, Almanya, Hollanda Milli takımları yer alıyor.

2022 Dünya Kupası Elemeleri Ne Zaman Belli Oluyor? Saat Kaçta, Hangi Kanalda?

Yeni tip korona virüs (covid-19) salgını nedeni ile yüz yüze yapılamayacak olan kura çekimi çevrim içi bir şekilde TSİ 20.00’da başlayacak.

Türkiye, UEFA üyesi 55 ülkenin katılacağı kuraya, İsviçre, Galler, Polonya, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Sırbistan, Slovakya ve Romanya ile birlikte ikinci torbadan katılacak.

Katar’da gerçekleştirilecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nın Avrupa elemelerinde kura torbalarının detayları ise şöyle;

1. torba: Belçika, Fransa, İngiltere, Portekiz, İspanya, İtalya, Hırvatistan, Danimarka, Almanya, Hollanda

2. torba: Türkiye, İsviçre, Galler, Polonya, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Sırbistan, Slovakya, Romanya

3. torba: Rusya, Macaristan, İrlanda Cumhuriyeti, Çekya, Norveç, Kuzey İrlanda, İzlanda, İskoçya, Yunanistan, Finlandiya

4. torba: Bosna Hersek, Slovenya, Karadağ, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, İsrail, Belarus, Gürcistan, Lüksemburg

5. torba: Ermenistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Faroe Adaları, Azerbaycan, Estonya, Kosova, Kazakistan, Litvanya, Letonya, Andorra

6. torba: Malta, Moldova, Liechtenstein, Cebelitarık, San Marino

Avrupa Elemelerinde Nasıl Olacak

Avrupa elemelerinde takımlar toplam 10 tane olmak üzere 6 tane 6’şarlı, 5 tane 5’erli gruba ayrılacak. Takımlar, gruplarında iç ve dış sahada olmak üzere birbirleriyle iki kez karşılaşacak.

Oynanacak olan bu karşılaşmalar, gelecek yıl mart ile kasım ayları arasında düzenlenecek.

Gruplarını liderlik ile tamamlayan toplam 10 takım, direkt olarak 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanacak.

Grup ikincisi olan 10 takım ise UEFA Ulusa Ligi’nden gelecek olan iki ekip ise play-off maçlarına çıkacak ve bu maçlar sonunda Dünya Kupası vizeyi arayacak.

Tek maç eleme usulü ile oynanacak olan 12 takımlı play-off maçlarının ardından Dünya Kupası’na katılacak olan diğer 3 ülke de belli olmuş olacak.