Dünya Kupası’nda Şaşırtan Kararıyla Katar

21 Kasım- 18 Aralık 2022 tarihlerinde Katar’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nın sponsorlarından biri de Amerikan bira firması olan Budweiser. Amerikan Firmanın yöneticileri’nin Katar Hükümeti ile yaptığı görüşmelerin ardından monarşi ile yönetilen ülkede alkole şartlı izin çıktı. Görüşmelere göre Katar Hükümeti belirli şartlar altında bira içilmesine göz yumacak. Şartların detaylarına ilişkin karar henüz açıklanmamakla birlikte saat aralığının 16.00 – 22.00 olacağı tahmin ediliyor.

Dünya Kupası’nda İzin Neden Gerekliydi?

Normalde Katar sıkı İslami kurallar ile yönetiliyor ve alkol tüketimi açık alanlarda herkese yasak. Alkol satışı otellerin bar ve restoranından yapılan Katar’da satış izni bulunan büfeler yalnızca 21 yaş üzeri ve Katar’da ikameti bulunan yabancılara alkol temin edebiliyor. Bu dükkanlar Qatar Distributaion COmpany olarak isimlendiriliyor. Hem alkol sorunu hem de ülkenin elverişsiz iklim koşulları nedeniyle birçok grup ve medya kuruluşu turnuvanın Katar’da düzenlenmesine karşı çıkmıştı.

Fakat Katar’ın 2022 Dünya Kupası Adaylığının Genel Müdürü Hassan Abdullah Al Thawadi’nin söylediğine göre taraftar alanlarında alkol kuralları esnetilecek. FIFA sponsorlarından Budweiser firması yöneticilerinin aylar sonra ikna ettiği Katar hükümetinden aldığı izin ile stadyumda bira satışı yapılabilecek.

Dünya Kupası Hakkında

22.si düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nın ev sahibi bu sene Katar. Bu kararın oylaması FIFA tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde yapılmıştı. 5 farklı şehir ve 8 farklı stadyumda düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’na 32 takım katılacak. Organizasyonunu Katar Futbol Federasyonu’nun sağladığı turnuva aynı zamanda Katar’ın ev sahipliğini yaptığı ilk “Dünya Kupası” olma özellğine de sahip. Bu turnuvanın diğer özelliği ise 32 takımlı son Dünya Kupası olacak olması. Alınan karara göre 2026 yılında takım sayısının 48’e çıkarılması planlanıyor. Normalde Mayıs- Haziran- Temmuz aylarında yapılan turnuva Katar’ın yüksek sıcaklıklı hava şartları nedeniyle bu sene Kasım- Aralık döneminde yapılacak. 21 Kasım 2022 Türkiye Saati ile 13.00 ‘da Katar – Ekvador maçı ile başlayacak olan turnuva 18 Aralık 2022 Türkiye Saati ile 18.00 da yapılacak final müsabakasıyla son bulacak. Final müsabakası Katar’ın Lusail şehrinde oynanacak.

Turnuvanın düzenleneceği şehirler ise: Başkent Doha, Lusail, Havr, Er- Reyyan ve Vekre olarak belirlendi.

Turnuva formatına göre 32 takım önce 4erli 8 gruba ayrılacak, her takım birbiriyle birer maç yaptıktan sonra gruplarını ilk 2 sırada bitiren 16 takım bir üst tura çıkma hakkı kazanacak. 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılan takımlar ise şu şekilde;

 A Grubu: Katar, Ekvador, Senegal, Hollanda

B Grubu: İngiltere, İran, ABD, Galler

C Grubu: Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya

D Grubu: Fransa, Avustralya, Danimarka, Tunus

E Grubu: İspanya, Kosta Rika, Almanya, Japonya

F Grubu: Belçika, Kanada, Fas, Hırvatistan

G Grubu: Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun

H Grubu: Portekiz, Gana, Uruguay, Güney Kore