Dünya Kupası’nda Rusya Depremi

Bugünlerde ülkelerin gözü kulağı Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra bölgeden gelecek haberlerde ve bu durum Dünya Kupası da dahil olmak üzere pek çok uluslararası organizasyonu doğrudan etkiliyor. Dile kolay bu işgal artık bir savaş olarak görülüyor ve toplumlar haklı olarak Rusya’nın bu harekatı karşısında durmak adına kendileri adına mümkün olan adımları atıyorlar. Hatırlanacağı üzere 2022 Katar Dünya Kupası Play-Off Elemelerinde B Yolu’nda Rusya ile aynı gruba düşen Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsveç’in ortak bir bildiriyle birlikte bu duruma dair bir reaksiyon gösterecekleri belirtilmişti. İşte o açıklamalar tek tek geldi ve Dünya Kupası’nda bir Rusya depremi yaşandı.

İzolasyon

Şu sıralar tüm Dünya’nın gündemi Rusya ile Ukrayna arasında yapılan ve savaşın dinamikleri neticesinde Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı çok sert bir tepki gösterdiğini söylemek gerekiyor.

Avrupa ülkeleri, hayata dair mümkün olan her detayda Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın sınırlandırılmasını ve yalnız bırakılmasını istiyorlar. Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası da bu sınırlamaların hedefinde olan organizasyonlardan biri.

Bilindiği üzere Rusya Milli Futbol Takımı Play-Off elemelerinde B Yolu’nda yer alıyor. Normal şartlar altında ilk olarak Polonya ile karşı karşıya gelen Rusya, eğer bu turu atlarsa Çek Cumhuriyeti ya da İsveç’ten biriyle eşleşecekti.

Ancak bu savaş birçok şeyi değiştirdi ve Dünya Kupası değişenler arasında belki de en önemsiz olan ve en basit değişenlerden birisi. Bununla birlikte Rusya’yı kınayan Avrupa ülkeleri bu organizasyonda Rusya’yı görmek istemediklerini kesinlikle dile getiriyorlar.

Hatırlanacağı üzere Rusya’nın muhtemel ve kesin rakipleri yaşanan savaş nedeniyle maçların Rusya’da veya Ukrayna’da oynanamayacağını ifade etmişlerdi. Ancak geçtiğimiz gün gelen açıklama çok daha sert ve Dünya Kupası’nı doğrudan etkiler nitelikte.

Tasfiye

Zira B Yolu’ndaki 3 rakibi de dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinin tamamı Rusya’nın turnuvadan diskalifiye edilmesini istiyor.

Çek Cumhuriyeti, İsveç’le yaptığı maçları kazanırsa Rusya-Polonya maçının galibi ile Dünya Kupası bileti için mücadele edecekti. Federasyon, eşleşmenin gerçekleşmesi halinde Rusya ile maça çıkmayacaklarını duyurdu.

Rusya’nın ilk rakibi olan Polonya’da Futbol Federasyonu Başkanı tarafından yapılan açıklamada Rusya ile oynanacak maçta sahaya çıkılmayacağı açıklandı. Alınması gereken kararın bu olduğunu dile getiren Polonya Futbol Federasyonu, bu durumun ortak bir karar olduğunu belirtmek adına diğer İsveç ve Çek Cumhuriyeti Federasyonları ile de iletişimde olduklarını açıkladı.

İsveç Futbol Federasyonu ise Rusya ile eşleşmeleri halinde milli takımın sahaya çıkmayacağını bildirdi. Federasyondan yapılan açıklamada Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya ile futbol anlamda da bir alışveriş yapılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa tarafından en sert tondan eleştiriliyor ve Dünya Kupası bu eleştirilerin en basit tezahürlerinden birisi.

Savaşların olmadığı, masumların ve çocukların yaşadığı ve kanın akmadığı bir dünyada Dünya Kupası izleyebilmek dileğiyle.