Dünya Kupası’nda Oyuncu Bazında Başarılar

Dünya Kupaları Tarihi’nde ülkelerinin formalarını terleten oyuncular bir çok alanlarda Dünya Kupası’nın ‘’En ‘leri’’ arasına girmiştir. Şimdi bu alanların bazılarına hangi oyuncuların girdiğine göz atalım.

En çok Turnuvaya Katılan Oyuncu

Dünya Kupaları Tarihi’nde en fazla turnuvaya katılan ülke Brezilya olsa da en fazla turnuvaya katılan oyuncular;  5 Dünya Kupası’nda oynamayı başaran Meksikalı kaleci Antonio Carbajal ( 1950-1966) , Alman Lottar Mathauss ( 1982-1998 ) ve yine Meksika forması yiyen Raphael Marquez ( 2002- 2018 ) olmuşlardır.

En Fazla Şampiyonluk Yaşayan Oyuncu

Brezilya’nın efsane oyuncusu Pele’dir. Pele günümüzde dahi bazı otoritelerce Dünya’nın en büyük oyuncusu olarak nitelendirilir. 1958, 1962 ve 1970 yıllarında Brezilya Milli takımı ile Dünya Şampiyonluklarına imzasını atmıştır. O dönemlerde Brezilya milli takımını sırtında taşımış desek yeridir.

En Çok Maç Kazanan Oyuncu

1994, 1998, 2002 ve 2006 yıllarında gerçekleşen Dünya Kupaları’nda Brezilya’nın formasını giren Cafu, Dünya Kupaları’nda takımı ile 16 galibiyete imza atmıştır ve bu alanda en fazla maç kazanan oyuncu konumundadır.

En Çok Dünya Kupası’nda Final Oynayan Oyuncu

1994 Brezilya – İtalya, 1998 Fransa – Brezilya ve  2002 Brezilya – Almanya Final’lerinde forma giyen Cafu, Dünya Kupası Finalleri’nde en fazla forma giyen oyuncudur. Pele, Lottar Matthaus, Pierre Littbarski ve Ronaldo’da 3 Dünya Kupası Final’inde yer almalarına rağmen bu oyuncular 3 maçta da forma giymemişlerdir.

En Çok Kaptanlık Yapan Oyuncu

Dünya Kupaları Tarihi’nde en fazla kaptanlık yapan oyuncu Arjantin’in efsane oyuncusu Diego Armando Maradona’dır. 1986, 1990 ve 1994 yıllarında düzenlenen Dünya Kupaları’nda Arjantin Milli takımının kaptanı olarak sahada yer almıştır.

En Çok Süre Alan Oyuncu

En fazla Dünya Kupası’nda yer alan oyuncu olmamasına rağmen, döneminin en iyi defans oyuncularından birsi olan Milan’ın da defansının bel kemiği olan İtalyan Paulo Maldini, 2217 dakika ile Dünya Kupaları Tarihi’nin en fazla süre alan oyuncusudur.

En Genç Yaşta Final Oynayan Oyuncu

Dünya Kupaları Tarihi’nin en genç Final oynayan oyuncusu; henüz 17 yaşında, Brezilya’nın İsveç’i 5-2 mağlup ettiği maçta Brezilya formasını giyen Pele olmuştur.

En Yaşlı Final Oynayan Oyuncu

Dünya Kupaları Tarihi’nin en yaşlı Final oynayan oyuncusu; 1982 yılında İtalya’nın Batı Almanya’yı 3 -1 mağlup ettiği maçta İtalya kalesini koruyan Dino Zoff olmuştur. Zoff tam 40 yaşında bu Final’de forma giymiştir.