Dünya Kupası’nda Hakem Adaletsizliği

Bu yılın sonbahar aylarında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası, daha başlamadan pek çok tartışmanın konusu oldu. Ülkemiz adına da hem ulusal anlamda hem de uluslararası anlamda pek çok tartışmanın yaşandığı organizasyonla alakalı olarak ortaya çıkan son skandalsa hakem tercihleri oldu. Cüneyt Çakır’ın hakem listesine eklenmediği dünyanın en büyük futbol organizasyonunda 85’inci dakikada maç bitiren hakem olarak tarihe geçen Janny Sikazwe çağırıldı.

Adaletsiz Kararlar

Futbolda kulüp takımlarının sezonları hemen hemen tamamlandı ve kupa müsabakalarında final aşamalarına kalan takımlar dışındaki takımlar tatillerini başlattılar.

Bununla birlikte yaz ayları normalde çift yılların Dünya Kupası yıllarıdır ancak Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası tarihte ilk kez sonbahar aylarında düzenlenecek. Bununla birlikte turnuvanın daha Katar’da oynanacağı açıklandığından bu yana pek çok tartışma başladı ve bu tartışmalar uzun süre daha devam edecek gibi görünüyor.

FIFA ile Katar Hükümeti arasındaki ilişkilerden futbolun daha da kapitalist hale getirilmesine kadar pek çok suçlamaya maruz kalan 2022 Dünya Kupası, ülkenin geleneklerinden başka konulara kadar yine pek çok konuda ayrılıklara neden oldu.

Bu bağlamda tartışılan son meselelerden birisinde ülkemizin de aktör olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira her ne kadar performansı konusunda tartışmalar olsa da tarihimizin en başarılı hakemi olduğu konusunda hiç kuşku bulunmayan Cüneyt Çakır Katar’daki turnuvaya çağırılmadı.

Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nda FIFA hakemleri açıklarken bu skandala sebep olan Zambiyalı hakem Janny Sikazwe yer aldı. MHK tarafından görevden alınan sonrasında ise göreve geri getirilen Cüneyt Çakır’ın Türkiye’de maç yönetemediği için uluslararası liglerde de düdük çalamaması Dünya Kupası’na çağrılmamasında etkili oldu.

Sikazwe’nin Skandalları

Tunus ile Mali arasında oynanan Afrika Uluslar Kupası F Grubu müsabakasında görev yapan Janny Sikazwe skandal bir yönetime imza atmıştı.

Maçın Zambiyalı hakemi Janny Sikazwe günlerce konuşulacak olayda mücadelede son düdüğü 85. dakikada çaldı. Mücadelenin 58. dakikasında Kone ülkesi Mali’yi 1-0 öne geçiren golü atmıştı. Maçı 85. dakikada bitiren hakem Sikazwe herkesi şoke ederken gelen uyarıların ve ikazların ardından karşılaşma yeniden başladı.

Bu kez Zambiyalı hakem maçı 89.dakikada bitirerek yeni bir şok dalgası yarattı. Hakemin erken düdüklerinin etkisiyle çılgına dönen yenik durumda bulunan Tunus yedek kulübesi sahaya girdi ve büyük tepki gösterdi. Bu olayların ardından Afrika Futbol Konfederasyonu, müsabakada kalan dakikaların yeniden oynanması yönünde karar verirken Tunuslu futbolcuların maça çıkmayı reddetti. Son karar olarak maçın 1-0 Mali lehine sonuçlanmasına karar verildi.

Türk futbolu her ne kadar kendi ayağına sıkmak konusunda ısrarlı davranıyor olsa da futbolda adaleti ve birliği sağlamak için var olan FIFA da bu durumun önüne geçmek yerine yangına körükle gidecek hareketler yapmaya durmadan devam ediyor.