Dünya Kupası’nda En Çok Oyuncu Gönderen Ligler

2022 Katar Dünya Kupası’na dair heyecanlar ve tartışmalar her geçen gün daha çok artarken, organizasyona katılacak ülkeler de yavaş yavaş belli olmaya başlıyor. Her kıtada devam eden elemelerden alınan sonuçlarla birlikte şu ana kadar 15 ülke bileti cebine koyarken, bu ülkelerin formasını giyen oyuncuların kulüp bazında dağılımı da oldukça dikkat çekici.

Premier Lig Zirvede

2022 Katar Dünya Kupası’na dair heyecan her geçen gün daha da artıyor. Elemeler yavaş yavaş tamamlanırken her elemeden sonra bir takım daha bileti cebine koymanın sevincini yaşıyor. Tarihin en tartışmalı Dünya Kupası organizasyonlarından birisi olan 2022 Katar Dünya Kupası, daha başlamadan bile zaten durmadan tartışılıyor.

Türkiye Süper Ligi’nden şu ana kadar 6 oyuncunun gideceği tahmin edilen 2022 Katar Dünya Kupası’na en çok oyuncu gönderecek lig kuvvetle muhtemel İngiltere olacak. Futbolun beşiği ve şu an merkezi olan İngiltere Premier Lig’den şu ana kadar 78 oyuncu aktif olarak Dünya Kupası’na katılan 15 takımda forma giyiyor. İngiltere’den en çok oyuncu gönderen takım ise geçtiğimiz sezonun şampiyonu ve bu sezonun da mutlak favorisi olan Manchester City. Manchester ekibini en yakından takip eden takım ise FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı müzesine götürmeyi başaran Chelsea. Maviler şu ana kadar turnuvaya katılan 15 takıma 9 oyuncu gönderecek gibi görünüyor.

Bundesliga Takipte

İngiltere Premier Ligi en yakından takip eden lig ise Almanya’nın en üst düzey ligi olan Bundesliga. Şu ana kadar 15 ülkenin katılmayı garantilediği bir ortamda 52 oyuncunun turnuvaya gitmesi bekleniyor.

Bundesliga’dan 52 oyuncuyu takip eden lig ise İspanyol Ligi La Liga. İspanyol takımlarında forma giyen 49 oyuncu, şu anda garanti olarak Dünya Kupası’na gidecek 15 takımda forma giyiyor. 41 oyuncuyla La Liga’yı takip eden lig ise İtalya Serie A. İtalyanlar son Avrupa Şampiyonu unvanını taşıyor ve Dünya Kupası’na katılabilmek için ilk önce Kuzey Makedonya’yı sonra da Türkiye veya Portekiz eşleşmesinden karşısına gelecek takımı mağlup etmek zorunda.

Dünya Kupası’na artık 10 aydan daha kısa bir süre kaldı ve heyecan her geçen gün daha çok artıyor. Bununla birlikte FIFA’nın Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nin Dünya Kupası’nda deneneceğini açıklamasıyla birlikte tartışmalar daha da arttı. Daha sahaya inmeden birçok tartışmaya sebep olan turnuvanın bitimine kadar tartışmanın bitmesi de mümkün gözükmüyor.

2022 Dünya Kupası’nın favorileri her zaman doğal favori olan takımlar. İngiltere, Fransa gibi takımlar kesin olarak Dünya Kupası’nda sona gitmeyi hedefliyor. Ancak Portekiz veya İtalya’dan birinin Dünya Kupası’na katılamayacak olması oldukça dikkat çekici. 2022 Dünya Kupası’na Cristiano Ronaldo ile son turnuvası olması muhtemel olan Portekiz veya son Avrupa Şampiyonu İtalya’dan birisi kesin olarak katılamayacak.