Dünya Kupası’nda Beckham Tepkisi

2022 yılının sonbaharında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası, FIFA’ya göre tarihin en iyi futbol organizasyonu olacak ancak gerçekçi bir pencereden bakıldığı zaman bu organizasyon tarihin en çok tartışılan organizasyonu olma yolunda gidiyor. Her gün bir başka fikir ayrılığı nedeniyle tartışmaların öznesi olan bu büyük futbol organizasyonundaki son tartışma David Beckham’ın tavrı. Futbolun en ikonik isimlerinden biri olan efsanevi futbolcu Katar tarafının futbol temsilcisi olmuştu. Katar hükümeti ile LGBTI aktivistleri arasında yaşanan tartışmadan sonra Beckham’ın nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyordu. İngiliz efsane Katar hükümetinin lehine olarak algılanan açıklamalar yapınca işler iyiden iyiye kızıştı.

Sert Suçlamalar

2022 yılının sonbaharında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası, organizasyonun büyüklüğü ve ihtişamı kadar yaşanan olaylar nedeniyle de konuşulmaya devam ediliyor.

Ülke sıcaklıkları nedeniyle sonbaharda düzenlenecek olması bile uzun bir süre tartışılan bu büyük turnuvanın futbol elçilerinden birisi de David Beckham. Tarihin en ikonik futbolcularından biri olan ve magazinsel tarafıyla daha çok anımsadığımız İngiliz efsane, Katar hükümetinde görevlendirilmiş olması nedeniyle zaten birçok tartışmanın odağına yerleşmişti.

Bununla birlikte son aylarda ortaya çıkan tartışma LGBTI futbolseverlerin Katar’da bir güvenlik sorunu yaşama ihtimali olmuştu. Katar tarafı bu konuyla alakalı olarak ilk başta sıcakkanlı açıklamalar yapsa da sonradan tavır değişti ve 28 günlüğüne dinin değiştirilemeyeceğine dair sert açıklamalarla konu bıçak kesiği gibi kapandı.

Öte yandan FIFA zaten Katar kararı nedeniyle parayla satın alınmış olmakla itham edilmeye devam ederken bir de bu tartışmalar hiç yokmuş gibi açıklamalar yaptı. FIFA Başkanı son olarak bu turnuvanın tarihin en güzel hatırlanacak turnuvası olmaya aday olduğunu ve 2 sene devam eden pandeminin yorgunluğunun bu turnuvayla atılacağını savunmuştu.

Ancak futbolseverler ve aktivistlerin büyük çoğunluğu bu bağlamda organizatör şürekasıyla aynı fikirde değiller gibi görünüyor.

İkiyüzlü Tavır

Zira şu sıralar eşcinsellik konusu bir kez daha meydana çıkmış durumda. Futbol elçilerinden biri olan David Beckham, bir dönem eşcinsel dergisi olarak nitelendirilen dergilerde kapak olan isimlerden biri olmasına rağmen şimdi Katar tarafının lehine olarak algılanacak açıklamalar yapınca tufan koptu.

Söz konusu dergi başta olmak üzere pek çok LGBTI dostu yayın ve aktivist gruplar David Beckham’ı da FIFA gibi para tarafından satın alınmakla suçlarken, bu suçlamada David Beckham’ın geçmişte yaptığı açıklamalar ve şimdi yaptığı açıklamalar arasındaki farklar da suçlamayı güçlendiren etmenlerden biri.

Tüm bunlarla birlikte 2022 Dünya Kupası gerçekten daha başlamadan tarihin en tartışmalı Dünya Kupası olmaya doğru gidiyor. Turnuvada daha saha içerisinde tartışılacak pek çok şey olması muhtemel ancak şu an futbolseverler bir hayli tepkililer.

Bakalım gelecek günler ve aylar bizlere bu büyük organizasyonla alakalı olarak daha neleri gösterecek?