DÜNYA KUPASI’NDA AVRUPA ELEMELERİ HEYECANI BAŞLIYOR

2022 Dünya Kupası kapsamında, Avrupa elemeleri heyecanı başlıyor. Avrupa elemelerinde mücadele edecek 55 takımdan 13’ü 2022 Dünya Kupası’na vize alacak. 5 tane altışarlı, 5 tane de beşerli olmak üzere toplam 10 grupta mücadelece edecek takımlar, gruplarını lider olarak tamamlamaya çalışacak.

Gruplarından lider olarak çıkan takımlara, play-off turu maçlarının galibi 3 takım da katılacak. Ayrıca bu 10 gruptan ikinci olarak çıkan takımlarla birlikte, UEFA Uluslar Ligi’nde en iyi 2 dereceye sahip olan 2 takımın da play-off mücadelerine katılmasının ardından, Avrupa elemeleri sonlanmış olacak.

2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri başlıyor. Katar’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek Dünya Kupası Turnuvaları’nda, Avrupa elemeleri ayağında pek çok ilke imza atılacak. Öncelikle bu sene Avrupa elemelerindeki bazı karşılaşmaların yerleri Kovid-19 salgını sebebiyle değiştirildi.

G grubundaki Türkiye-Norveç karşılaşmasının İspanya’daki La Rosaleda Stadı’nda, A grubundaki Azerbaycan-Portekiz mücadelesinin İtalya’daki Juventus Stadı’nda ve E grubundaki Estonya-Çekya müsabakasının ise Polonya’daki Lublin Arena’da gerçekleştirilmesine karar verildi.

Öte yandan Türkiye bu seneyle birlikte toplamda 3. kez Dünya Kupası’na katılmaya çalışacak. Daha önce de 1954 ve 2002 yıllarında Dünya Kupası’na katılan ay yıldızlı ekip, aynı başarıyı bu sene de göstermek istiyor.

2002 Dünya Kupası’nda elde ettiği 3.lükle turnuva tarihindeki en yüksek derecesini yapan A Milli Takımı, 2022 Dünya kupasında ise Hollanda, Karadağ, Letonya, Norveç ve Cebelitarık beşlisiyle G grubunda yer alıyor. Ayrıca bu seneki Dünya Kupası, 55 takım gibi rekor bir sayıyla gerçekleşecek.

Daha önceki rekor 54 takımla 2018’de Rusya’da düzenlenen Avrupa elemelerinde elde edilmişti. Bunun dışında, İtalyan devi Milan’da kariyerine devam eden İsveçli futbolcu Zlatan İbrahimovic, 5 yıllık bir aradan sonra Dünya Kupası’nda yeniden milli takım formasıyla top koşturacak.

Tecrübeli oyuncu, eğer İsveçli teknik ekip kendisine görev verirse 25 Mart Perşembe günü gerçekleşecek olan Gürcistan maçında forma giyip, milli takım forması özlemini de gidermiş olacak. Öte yandan hatırlandığı üzere 2018 yılındaki Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Rusya, 2019 yılında Dünya Dopingle Mücadele Ajansı tarafından uluslararası spor müsabakalarına 4 yıl boyunca katılamama cezası almıştı.

Bundan dolayı Rus Milli takımı eğer 2022 Dünya Kupası’nda finallere kalırsa, turnuvaya tarafsız ülke unvanıyla katılabilecek.

KATAR TURNUVADA İLKLERE İMZA ATACAK

2022 Dünya Kupası’nın ev sahibi Katar, tecrübe edilmesi muhtemel olan yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle statları özel klimalı sistemlerle donatmayı planlıyor. Ayrıca bu turnuva, ilk defa hem bir Arap devletinde hem de Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu bir ülkede gerçekleştirilmiş olacak.

KATAR DOSTLUK MAÇLARINA ÇIKACAK

Öte yandan Katar, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığı için turnuvaya doğrudan katılma hakkına sahip. A grubunda yer alan Katar; Sırbistan, Portekiz, Lüksemburg ve İrlanda Cumhuriyeti ile dostluk maçlarına çıkacak fakat bu karşılaşmaların elemelere puan olarak bir katkısı olmayacak.