Dünya Kupası’nda Afrika Eşleşmeleri Belli Oldu

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası’nın 2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan organizasyonuna dair detaylar her gün daha da belirginleşmeye başlıyor.

Biletlerin satışa çıkmaya başladığı, Play-Offlarla birlikte katılacak ekiplerin belli olmaya devam edeceği Dünya Kupası’nda Afrika ülkelerinin de eşleşmeleri geçtiğimiz günlerde belli oldu.

Afrika Kıtası’nın Eşleşmeleri

Futbolun Milli Takımlar düzeyinde en büyük organizasyonu olan ve birçok konfederasyondan pek çok ülkenin karşı karşıya gelmesiyle harika bir heyecana sahne olan Dünya Kupası, 2022 yılının sonbaharında Katar’da düzenlenecek.

Katar’da düzenlenecek olması, sonbaharda yapılacak olması, Katar’ın FIFA ile olan ilişkisi gibi durumlardan kaynaklı olarak oldukça tartışmalı bir turnuva olan 2022 Dünya Kupası’nda Afrika kanadından katılmayı hedefleyen takımların oynayacağı Play-Off eşleşmeleri de belli oldu.

Kış aylarında düzenlenen Afrika Uluslar Kupası, 8 Şubat 2022 tarihinde sona erecek ve bu tarihe kadar yola devam eden oyuncuların kulüpleri yıldızlarının geri dönmesini bekleyecek. Bununla birlikte Dünya Kupası’nın 2022’de düzenlenecek organizasyonunda yer alabilmek adına mücadele edecek takımlar arasında en öne çıkan eşleşme Mısır ve Senegal arasında oynanacak.

Zira, İngiltere’nin efsanevi kulübü Liverpool’un en önemli iki hücum ayağından birisi olan Muhammed Salah Mısır’da forma giyerken, bir diğer yıldız Sadio Mane de Senegal Milli Takımı’nın formasını terletiyor ve bu iki takımın mücadelesinden çıkacak sonuç Liverpool’un bir yıldızının dışarıda kalması anlamına gelecek.

Diğer Eşleşmeler

Afrika Uluslar Kupası’nın son şampiyonu olan ancak turnuvaya erken veda eden Cezayir, turnuvanın bu sene düzenlenen organizasyonuna ev sahipliği yapan Kamerun ile karşı karşıya gelecek.

Afrika’nın en ileri gelen ülkelerinden birisi olan Nijerya ile Gana’nın karşı karşıya geldiği eşleşmelerde, Tunus’un rakibi ise daha önce Dünya Kupası’nda hiç boy göstermemiş bir takım olan Mali Milli Takımı olacak.

Bununla birlikte, Afrika Eşleşmeleri, Türkiye’nin de mücadele ettiği Avrupa Play-Off Eşleşmelerindeki gibi tek maç şeklinde değil iki ayaklı maçlardan çıkacak galip takımların Dünya Kupası bileti alacağı şekilde düzenlendi.

Bahsi geçen 5 eşleşme, 24-29 Mart tarihleri arasında oynanacak ve bu eşleşmelerden çıkacak 5 takım, Dünya Kupası’nda Afrika Kıtası’nı temsil edecek.

Dünya Kupası bu zamana kadar tam 21 kez oynandı ve bu zamana kadar hiçbir turnuvada Afrika Kıtasından bir şampiyon çıkmadı. Bu zamana kadar oynanan Dünya Kupası turnuvalarının hepsinde şampiyon takımlar Avrupa veya Güney Amerika kıtasından çıkan takımlardı.

Bu turnuvanın en başarısız konfederasyonlarından birisi olan Afrika Futbol Konfederasyonu bu sefer şeytanın bacağını kırarak olabilecek en iyi derecelere takımlarını yerleştirmeyi hedeflese de takımların genel olarak diğer takımlar karşısında güçsüz olduğu görülüyor.

Katar’da başlayacak olan ve tartışmaların odağından bir türlü kurtulamayan 2022 Dünya Kupası’nda belki bu sefer bir mucize gerçekleşir ve Afrika ülkelerinden birisi başarıya ulaşır.