Dünya Kupası’na Lahm Eleştirileri

2022 yılının sonbaharında düzenlenecek olan Dünya Kupası, Katar’da düzenleneceği açıklandığı günden bu yana eleştiri almaya devam ediyor. Tarihin en tartışmalı Dünya Kupası olmak yolunda hızla giden organizasyona bir eleştiri de Almanya Milli Takımı’nın simgelerinden ve eski futbolculardan Philipp Lahm, Katar’daki turnuvaya gitmektense evinde oturmayı tercih edeceğini açıklayarak organizasyonu yerden yere vurdu. 

Odak İnsan Hakları Olmalı

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası, gerek organizasyon büyüklüğü, gerek ihtişamı gerekse de zaman zaman turnuva esnasında yaşanan olaylar nedeniyle her zaman çok konuşulan bir organizasyon.

Bununla birlikte 2022’nin sonbaharında düzenlenecek olan Katar Dünya Kupası, daha başlamadan tarihin gelmiş geçmiş en çok tartışılan futbol organizasyonu olmak konusunda son sürat devam ediyor.

Katar’da düzenlenecek olması nedeniyle tarih boyunca ilk kez yaz aylarının dışına alınan turnuvanın bu durumu zaten işlerin rengini değiştirmişti. Bununla birlikte Katar’da yaşanan gelişmelerle birlikte eleştirilerin dozu iyice arttı.

Futbolun içinden gelenler, eski futbolcular, güncel futbolcular, teknik direktörler, özetle futbolun hemen hemen tüm paydaşlar turnuvaya eleştiri yağdırmaya devam ediyor. Bu eleştiri zincirine katılan son isim Almanya’nın simge isimlerinden biri olan Philipp Lahm tarafından geldi.

Aynı zamanda 2024 yılında Almanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’nın da direktörü olan Lahm, Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nı eleştiri yağmuruna tuttu. Alman efsane, yarımadadaki turnuvayı yerinden takip edeceğine kendi evinden takip etmenin daha ideal olacağını ifade etti. 

Katar’ın organizasyona yönelik olarak yaptığı hazırlıklarda ülkesinde barındırdığı göçmen işçilere sergilediği muamelenin eleştirilmesi gerektiğini öne sürdü. Bir ülkeye turnuva verildiğinde o ülkede insan haklarının odak olması gerektiğini belirten Lahm, bu durumun tam tersi halde olan bir ülkeye turnuva verildiği zaman organizasyon kriterlerinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Birçok basın kuruluşu ve insan hakları örgütleri tarafından yapılan araştırmalar, Katar’daki göçmen işçilerin insanlık dışı çalışma koşullarını gün yüzüne çıkardı. Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesinden sonra binlerce göçmen işçi stat inşaatlarında hayatını kaybederken, kadın hakları ve LGBT konularında da hiçbir gelişme yaşanmadı.

Lahm, Almanya Milli Takımı’nda yer alan oyuncuların da Katar’daki duruma dair eleştirilerde bulunması gerektiğini söyledi.

Eleştiriler Bitmeyecek

Bununla birlikte turnuvanın daha başlamadığını da hatırlatmakta fayda var. Kasım ile Aralık arasında oynanacak turnuvada saha içinde yaşanacak olaylar, FIFA’nın turnuvada deneyeceği yenilikler derken 2022 Dünya Kupası bir hayli konuşulacak gibi görünüyor. 

Ülke ve kıdem fark etmeksizin hemen hemen tüm futbol paydaşları eleştirilerini sergilemekten çekinmiyor. Bu noktada Katar’ın gerçekten çok kötü bir karne vermiş olmasının da çok önemli bir payı olduğu kesin. Turnuva direktörlerinden hükümet yetkililerine pek çok isim kendilerine yöneltilen eleştirileri pek umursamadıklarını net bir şekilde gösteren ifadelerde bulundular ve bu durum eleştiri dozunun daha da artmasına neden oldu.