Dünya Kupası’na Ev Sahipliği Yapacak Katar Stadyumları

Al Bayt Stadyumu

Katar’ın 60 km kuzeyinde Al Khor şehrinde yapılan stadyumun 60 bin kişilik kapasitesi bulunuyor. Görünümü çadıra benzeyen bu muhteşen görünümlü stadyum tolamda 9 mücadeleye ev sahipliği yapacak. Açılış maçınında yapılacağı bu stadyumun en büyük özelliği açıp kapanabilir bir çatısının olması.

Al Rayyan Stadyumu

Halk arasında Al Rayyan stadyumu olarak bilinen Ahmed bin Ali Stadyumu Katar’ın Al Rayyan şehrinde inşa edilmiştir. 40 bin kişilik kapasiyeye sahip olan bu stadyum, Katar’ın en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Mall Of Katar’ın yakınlarında bulunmaktadır. Dünya Kupası’nda toplamda 7 mücadeleye ev sahipliği yapacaktır.

Al Thumama Stadyumu

Katar halkının da taktığı yerel bir şapkayı andıran görüntüsü ile dikkat çeken stadyum, Katar’ın Doha kentinde inşa edilmiştir. 40 bin kişilik stadyumun, 20 bin kişilik kısmı sökülebir ve yeniden inşa edilebilir olarak tasarlanmıştır. Turnuvada 7 müsabakanın oynanacağı stadyumda son 16 turundan sonra maç yapılmayacaktır.

Al Wakrah Stadyumu

Al Janaub Stadyumu olarak da bilinen Al Wakrah Stadyumu, Katar’ın eski bir balıkçı kasabası olan Wakrah yakınlarında inşa edilmiştir. 40.477 kişilik kapasitesi olan eski bir yerel tekneden esinlenerek yapılan bu stadyumun görüntüsü gerçekten muhteşemdir. Dünya Kupası’nda 7 karşılaşmaya ev sahipliği yapacak olan stadyumda son 16 turundan sonra maç yapılmayacaktır.

Education ( Eğitim) Stadyumu

Doha’nın eteklerinde yer alan stadyum, Qutar Foundation (Katar Vakfı)  Eğitim Şehri’ndeki bir kaç kampüsün içerisinde yer almaktadır. 45350 kişilik kapasiteye sahip olan stadyum bir elmas görünümüne sahiptir. 1 Çeyrek Final mücadelesininde yapılacağı stadyum toplamda 8 müsabakaya ev sahipliği yapacaktır.

Khalifa Stadyumu

Katar’ın başkenti Doha’da inşa edilen stadyum daha çok futbol karşılaşmaları için kullanılsa da atletizm karşılaşmalarında yapılabildiği çok amaçlı bir yapıdır. 2017 yılında yapılan stadyum, 48 bin kişilik kapasiteye sahiptir. 3.lük mücadelesinin de yapılacağı stadyum toplamda 8 Dünya Kupası mücadelesine ev sahipliği yapacaktır.

Lusail Stadyumu

Katar’ın Lusail kentinde bulunan bu muhteşem stadyum, son derece estetik bir mimariye sahiptir. Dünya Kupası’nda açılış kapanış seremonilerinin yapılacağı, ayrıca final mücadelesin de oynanacağı stadyumdur. 80 bin kişilik kapasitesi ile Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak stadyumlar içerisinde en fazla kapasiteye sahip olanıdır.

Ras Abu Aboud Stadyumu

974 Stadyumu olarak da bilinen stadyum, 30 Kasım 2021 yılında açılmıştır. Katar’ın başkenti Doha’da bulunan stadyum 40 bin kişilik kapasiteye sahiptir. 6 Grup mücadelesinin dışında 1’de, son 16 turu mücadelesinin bu stadyumda oynanması planlanmaktadır.