Dünya Kupası Tarihinin “En”leri

2022 yılının sonbahar aylarında Katar’ın ev sahipliğinde oynanacak olan ve bu nedenle de birçok tartışmaya neden olan Dünya Kupası’nın heyecanı buna rağmen tüm futbolseverleri şimdiden sardı. Bu yıl içerisinde Dünya’nın en iyi Milli Takımı’nın hangisi olduğu belli olacak ancak turnuvanın geçmişte oluşan istatistikleri de turnuvanın geleneklerine dair birçok bilgiyi sunuyor.

Dünya Kupası’nda Almanya ve Brezilya’nın Hegemonyası Var

1930 yılından bu yana düzenlenen ve Dünya Savaşları’nın yaşandığı yıllar dışında düzenli olarak yapılan Dünya Kupası ile alakalı değişiklikler yapılması gündemde.

Futbolseverlerin birçok haberde gördüğü gibi Milli Takım turnuvalarına olan ilginin azaldığını düşünen FIFA, turnuvanın 4 yılda bir yerine 2 yılda bir yapılması gibi düşüncelerle turnuvaya dair ilginin artmasını hedefliyor.

Bununla birlikte kararın açıklandığı günden bu yana 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da yapılacak olmasına dair tartışmalar ve çekişmeler de bitmek bilmiyor.

Bu tartışmaların gölgesinde kalan ve ilk maçın başlama düdüğü çalana kadar da bu akıbetten kurtulamayacak gibi gözüken Dünya Kupası’nı en çok kazanan takım ise 5 kere şampiyon olmayı başaran Brezilya. En son Türkiye’nin de 3’üncü olduğu 2002 Dünya Kupası’nı müzesine götüren Sambacılar, 1952, 1962, 1970, 1994 ve 2002 Dünya Kupası’nı şampiyon olarak tamamlamıştı.

Turnuvanın sıralama bazında en başarılı takımlarından birisi ise Almanya Milli Takımı. Panzerler, Dünya Kupası tarihinin Brezilya ile birlikte en çok final oynayan 2 takımından birisi olmakla birlikte en çok ilk üçte ve en çok ilk dörtte yer alan takımı. Bununla birlikte Dünya Kupası düzenlenmeye başladığı tarihten bu yana ilk 8’in dışında sadece 3 kere kalan 2 takım da yine Brezilya ve Almanya.

Turnuvayı üst üste iki kez müzesine götürmeyi başaran Brezilya ve İtalya’dan sonra 2018’te kupayı kazanan Fransa da 2022’de düzenlenecek turnuvada bu başarıyı üçüncü kez yaşayan takım olmak isteyecektir.

Turnuvanın en çok maç oynayan takımı 99 maç ile Almanya iken, sadece 1 kez maç yapabilen Endonezya da en az maç yapan takım olarak tarihe geçmiş durumda.

Gollerin Turnuvadaki Etkisi

Turnuvanın en çok gol atan takımı ise 210 golle Brezilya. Sambacılar, 2002’de oynadığı 7 maçın tamamını da kazanarak bir turnuvada en çok galibiyet alan takım olma başarısını da elinde tutuyor. 1970 Dünya Kupası’nda da 6 maçı kazanan takım olan Brezilya, bu bağlamda da turnuvanın en başarılı takımı.

1938 yılında düzenlenen Dünya Kupası’nda sadece bir maç kazanmasına rağmen turnuvayı 4’üncü tamamlayan İsveç, bu bağlamda en fazla bir maç kazanılarak alınan en iyi derece unvanını elinde tutuyor.

1954 Dünya Kupası’nda attığı 27 golle Macaristan bir Dünya Kupası’nda en çok gol atan takım olurken, 2006 senesinde tek bir gol dahi yemeden turnuvayı tamamlayan İsviçre de en az gol yiyen takım.