Dünya Kupası Tarihine Geçen Forma

Bu yılın sonbahar aylarında Katar’da oynanacak olan Dünya Kupası’na dair çok büyük bir heyecan söz konusu ve kulüp takımlarının sezonlarının tamamlanmasına az kaldığı için ilgi artık büyük turnuvaya kaymış durumda. Bununla birlikte futbolun gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden biri olan Diego Maradona’nın 1986 yılında düzenlenen turnuvada giydiği ve İngiltere’ye attığı ikonik golde de üstünde olan Arjantin Milli Takımı Forması satılığa çıkarılmıştı. Geçtiğimiz günlerde satışı tamamlanan bu ünlü forma spor tarihinin de en pahalı koleksiyon ürünü olarak bir kez daha tarihe geçti.

Tarihi Forma Tarihi Fiyat

Dünya futbolunun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası o kadar heybetli bir turnuva ki bu turnuvaya dair her bir öge ayrı bir heybet taşıyor.

2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan turnuva bu nedenle tarihinde ilk kez sonbahar aylarında düzenlenecek. Bu bağlamda futbolcuları, futbol profesyonellerini de futbolseverleri de çok yoğun bir tempo bekliyor olacak.

Çokça tartışmaya gebe olan turnuvayla alakalı gündem hep yoğun oluyor ancak şu sıralar Dünya Kupası denince basına yansıyan en önemli olay Diego Maradona’nın forması. 25 Kasım 2020 tarihinde hayata gözlerini yuman Arjantinli efsane futbolcunun 1986 Dünya Kupası’nda sonrasında Tanrı’nın Eli olarak nitelendirilen golü attığı İngiltere maçı tüm futbolseverlerin bildiği bir maçtır.

Bu maçta Maradona’nın giydiği forma efsanevi oyuncunun vefatından sonra satılığa çıkarılmıştı. Geçtiğimiz haftalarda başlayan satış süreci geçtiğimiz günlerde de tamamlandı.

Müzayedenin başlamasından birkaç saat sonra 4 milyon sterlinin üzerine çıkılırken, Maradona’nın futbol tarihinin en ikonik golü olan ve “Tanrı’nın eli” olarak da bilinen golü attığı forma 7.1 milyon sterlin karşılığında alıcı buldu.

Yalanlanan Forma

Bununla birlikte Maradona’nın bu maçta giydiği formanın o forma olmadığı ailesi tarafından iddia edilmişti. Ancak müzayedeyi gerçekleştiren firma bu konuyla alakalı olarak çeşitli teknolojik incelemeler yaptırdı ve Arjantinli efsanenin o maçta giydiği formanın da satışa çıkarılan forma olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Maradona’nın forması beyzbol efsanesi Babe Ruth’un bir zamanlar giydiği bir ürün için 2019’da ödenen miktarı geride bıraktı ve spor tarihinin en pahalı koleksiyon ürünü oldu. Maradona söz konusu karşılaşmada “Tanrı’nın eli” diye açıkladığı unutulmaz golün yanı sıra çok sayıda İngiliz oyuncuyu çalımlayarak, Peter Shilton’u mağlup ederek çok konuşulan bir gole daha imza atmıştı.

Dünya futbol tarihinin en büyük efsanelerinden birisi olan Diego Maradona’nın vefatından sonra oynanacak ilk Dünya Kupası olan 2022 Dünya Kupası’na dair tartışmalar da heyecan da en üst düzeyden devam ediyor.

Bununla birlikte Arjantinli efsanenin vefatından sonra bile ona dair her şey futbolun gündemine yerleşmeyi başarıyor. Tıpkı Dünya Kupası’nın da her ne olursa olsun her zaman konuşulabildiği ve gündeme yerleşebildiği tarafları gibi Maradona’nın da bu tarafları var.