Dünya Kupası Tarihi Oyuncu Bazında ‘’En’’leri

Dünya Kupaları Tarihinin ilk golü, 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen ilk turnuvanın açılış maçında Fransız oyuncu Lucien Laurent tarafından Meksika’ya atılmıştır.

Dünya Kupaları’nın en hızlı golü 2002 yılında Japonya-Kore tarafından düzenlenen Dünya Kupası’nda Hakan Şükür tarafından Güney Kore’ye attılan goldür.

Dünya Kupası’nda en çok gol atan oyuncusu 16 gol ile Alman Miroslac Klose’dir.

Bir Dünya Kupası’nda en fazla gol atan oyuncu, 1958 yılında İsveç’de düzenlenen turnuvada 13 gol atmayı başaran Fransız oyuncu Just Fontaine olmuştur.

Dünya Kupaları’nda en fazla kart gören oyuncu Fransız Zinedine Zidane’dir. 4 sarı kart, 2 kırmızı kart.

Turnuvada forma giyen en yaşlı oyuncu son düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda Mısır’ın formasını giyen 45 yaşındaki kaleci, Essam El Hadary olmuştur. Onu 2014 yılında Kolombiya kalesini koruyan, bir dönem Galatasaray’ın da formasını giyen kaleci Mondragon izlemektedir.

Dünya Kupası’nı kazanan en yaşlı oyuncu 1982’de İspanya’da düzenlenen turnuvayı kazanan İtalya’nın unutulmaz kalecisi Dino Zoff olmuştur. İtalyan kaleci 40 yaşında bu başarıyı elde etmiştir.

1982 Dünya Kupası’nda Kuzey İrlanda formasını giyen Norman Whiteside turnuvada forma giyen en genç oyuncudur.

Dünya Kupaları Tarihi’nde gol atan en genç oyuncu 1958 Dünya Kupası’nda 17 yaşında gol atmayı başaran Pele’dir.

Dünya Kupaları’nda gol atan en yaşlı oyuncu ise 42 yaşında gol atmayı başarmış olan Kamerunlu Roger Milla olmuştur.

Bir maçta en fazla gol atma rekoru ise Rus oyuncu Oleg Salenko’ya aittir. Rus forvet Kamerun karşısında attığı 5 gol ile kırılması çok zor bir rekorun altına imzasını atmıştır.

En fazla Dünya Kupası’nda oynayan oyuncular; Meksikalı Antonio Carbajal ve Alman Lothar Matthaus’tur. Toplamda 5 Dünya Kupası’nda forma giymişlerdir. 2022 Dünya Kupası’nda forma giyecek olan Portekizli Ronaldo’da bu ayıya bu yıl ulaşacaktır.

Dünya Kupası’nı en fazla kaldıran teknik direktör ise 1934 ve 1938 Dünya Kupaları’nı üst üste kazanmayı başaran İtalya Milli takımının teknik patronu Vittoria Pozzo’dur.

Dünya Kupaları Tarihinde en fazla Final oynayan oyuncu ise Brezilya’nın efsane kaptanı Cafu’dur. Cafu tam 3 Dünya Kupası’nda Final oynama başarısı göstermiştir.

Dünya Kupaları’nda en hızlı kırmızı kart gören oyuncu Uruguaylı Jose Batista olmuştur.

Dünya Kupası’nda en fazla maça çıkmış  oyuncu 25 maçta forma giymiş olan Alman Lothar Matthaus olmuştur.