Dünya Kupası İçin 15 Takım Bilet Aldı

FIFA Dünya Kupası, tarihinde ilk kez 2022 yılında kış aylarında oynanacak. Şimdiden 15 ülke, Körfez ülkesi Katar’da düzenlenecek turnuvaya katılım biletini elde etti.

Toplamda 32 farklı ülkenin altın kupayı müzesine götürmek ve sonsuz prestij kazanmak için mücadele edeceği 2022 FIFA Dünya Kupası’nda şimdilerde eleme heyecanları yaşanıyor.

Bu heyecanlardan azade olan 15 ülke bulunuyor. Zira bunlar daha şimdiden biletlerini aldı ve 2022 FIFA Dünya Kupası için Katar yolculuğuna hazırlanmaya başladılar.

Avrupa Play Off Maçlarını Bekliyor

dünya kupası

2022’de Katar’da olmak için 17 ülke daha hali hazırda yarışıyor. Bu ülkeler arasında 3 tanesinin kontenjanı ise dünya futbolunun beşiği Avrupa’dan çıkacak.

Avrupa’dan Katar’a ulaşacak yolda geride kalan bu 3 bilete Türkiye de dahil olmak üzere tam 12 aday var.

Bu adaylar 3 farklı potada 4’er takım halinde yarışıp 2022 kışını Katar’da geçirmek isteyecekler.

A potasında İskoçya – Ukrayna ve Galler – Avusturya galipleri play off finalinde oynayacak ve kazanan Katar’a gidecek.

B potasında aynı formatı Rusya – Polonya ve İsveç – Çek Cumhuriyeti uygulayacak. Türkiye’nin de yer aldığı C potası ise açık ara bunların en zoru. Zira 2022 FIFA Dünya Kupası’nı kazanmak için aday olan 2 takım da burada mücadele edece.

Portekiz – Türkiye ile oynarken İtalya – Kuzey Makedonya ile karşılaşacak.

Bu 3 potadan gelen 3 ülke, Avrupa’da bilet sahibi olan Hollanda, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Fransa, Sırbistan, Hırvatistan, Belçika ve Danimarka’ya katılacaklar.

2022 FIFA Dünya Kupasının Diğer 5 Ülkesi

Avrupa dışından kupaya katılmak için mücadele veren ekipler hali hazırda maçlarını oynamaya devam ediyor.

Afrika’nın henüz eleme aşamasını bitirmediği FIFA Dünya Kupası öncesinde, turnuvaya gidişi garantilemek için bu kıtadan 10 takım mücadele edecek. Zira bilindiği üzere Afrika’nın FIFA Dünya Kupası kontenjanı 5 ile sınırlı.

Özellikle Mısır – Senegal, Gana – Nijerya ve Kamerun – Cezayir eşleşmelerinden kimin geleceği çok merak ediliyor.

Güney Amerika kıtasında ise şimdiden 2 büyük dev turnuvayı beklenildiği üzere garantiledi. Bunlar elbette FIFA Dünya Kupası tarihinin en çok şampiyon olan takımı Brezilya ve onun ezeli rakibi Arjantin.

Güney Amerika Elemeleri’nden gelecek diğer 3 takım için an itibariyle Ekvador, Uruguay, Peru ve Şili en büyük adaylar.

Kuzey Amerika Elemeleri’nden ise şimdilik Katar yolunu garantileyen takım bulunmuyor. Burada Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika en büyük adaylar. Panama ise Konfederasyonlar Arası Play Off maçı için Kosta Rika ile çekişiyor.

Asya Elemeleri’nden ise şimdiden 3 takım 2022 FIFA Dünya Kupası’nda olmayı garantiledi. A Grubu’nu adeta sürklase eden İran ve Güney Kore, Katar’a gitmek için hazırlıklarına başladı.

Diğer grupta ise Suudi Arabistan, Japonya ve Avustralya kıyasıya bir mücadele veriyorlar. Burada en büyük şansı olan takımlar Suudi Arabistan ve Japonya.

Asya’dan gelen son ekip ise zaten turnuvanın ev sahibi kontenjanından katılım sağlayan Katar.