Dünya Kupası Hakkında

Dünyada genelinde en çok takipçisi olan spor futbol ve futbolun en büyük kupası ise Dünya Kupası! 4 yılda bir düzenlenen bu büyük organizasyon 1930 yılından beri düzenleniyor. 4 yılda bir gerçekleşen turnuvanın ise aradaki 3 yıl boyunca eleme aşaması bulunuyor. FIFA’ya 211 ülke arasında önce elemeler oynanıyor, elemelerde başarılı olan takımlar ise adını finale yazdırıyor. Organizasyona ev sahipliği yapacak ülke önceden belirlenip eleme oynamaksızın direkt katılım hakkı kazanıyor. Eleme aşaması sonrası ev sahibi dahil 32 ülke Dünya Kupası’nı kazanmak için finallerde yer alıyor.

Finallerde 8 grup ve her grupta 4’er takım yer alıyor. İlk turda 1’er maç yapan grupta ilk iki sıradaki ülke ikinci tura geçmeye hak kazanıyor. İkinci tur son 16 olarak da isimlendirilip tek maçlı eleme sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Ardından çeyrek finaller, yarı finaller ve final oynanıyor. Final maçı öncesi düzenlenen üçüncülük maçında ise yarı finalde kaybeden takımlar karşı karşıya geliyor.

2. Dünya Savaşı dolayısıyla 1942 ve 1946 yıllarında düzenlenemeyen turnuva bugüne kadar 21 kez düzenlendi. 5 kupa ile turnuvanın en başarılı takımı olan Brezilya aynı zamanda her turnuvaya katılan tek takım olma unvanını da koruyor. İtalya ve Almanya’nın 4’er kupa kazandığı turnuva en son 2018’de gerçekleşmiş son şampiyon ise Fransa olmuştur. 2 şampiyonluğu olan Fransa ilk Dünya Kupası’nı ise 1998 yılında kazanmıştı. Futbolu icat eden ülke İngiltere’nin ise 1966’da evinde düzenlenen turnuvada kazandığı şampiyonluk dışında kupası bulunmuyor.  Almanya’nın 4 kupası bulunurken Alman futbolcu Miroslav Klose ise katıldığı 4 turnuvada 16 gol atarak turnuvanın en çok gol atan oyuncusu unvanının sahibi.

2022 Dünya Kupası

Dünya Kupası bu sene 21 Kasım – 18 Aralık tarihlerinde Katar’da düzenlenecek. Normalde sıkı İslami kurallar ile yönetilen ve alkol tüketimi açık alanlarda herkese yasak olan Katar’da alkol satışı otellerin bar ve restoranından yapılırken satış izni bulunan büfeler yalnızca 21 yaş üzeri ve Katar’da ikameti bulunan yabancılara alkol temin edebiliyor. Fakat Katar’ın 2022 Dünya Kupası Adaylığının Genel Müdürü Hassan Abdullah Al Thawadi’nin söylediğine göre taraftar alanlarında alkol kuralları esnetilecek. FIFA sponsorlarından Budweiser firması yöneticilerinin aylar sonra ikna ettiği Katar hükümetinden aldığı izin ile stadyumda bira satışı yapılabilecek.

Bu sene 22.si düzenlenecek olan 32 takım katılacak. Katar’da düzenlenen ilk Dünya Kupası olan turnuvanın diğer özelliği ise 32 takımlı son Dünya Kupası olacak olması. Alınan karara göre 2026 yılında takım sayısının 48’e çıkarılması planlanıyor. Normalde Mayıs- Haziran- Temmuz aylarında yapılan turnuva Katar’ın yüksek sıcaklıklı hava şartları nedeniyle bu sene Kasım- Aralık döneminde yapılacak. 21 Kasım 2022 Türkiye Saati ile 13.00 ‘da Katar – Ekvador maçı ile başlayacak olan turnuva 18 Aralık 2022 Türkiye Saati ile 18.00 da yapılacak final müsabakasıyla son bulacak. Final müsabakası Katar’ın Lusail şehrinde oynanacak.

Ayrıca FIFA, Covid-19 salgını ve turnuvanın olağandışı bir zamanda oynanacak olması sebebiyle takım kadroları genişletmeye izin verdi. Normalde takımların kadrolarında 23 oyuncu bulundurmalarına izin verilirken bu sene bir istisna olup 26 oyuncu kadroda yer alabilecek.

Katılacak Takımlar

A Grubu: Katar, Ekvador, Senegal, Hollanda

B Grubu: İngiltere, İran, ABD, Galler

C Grubu: Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya

D Grubu: Fransa, Avustralya, Danimarka, Tunus

E Grubu: İspanya, Kosta Rika, Almanya, Japonya

F Grubu: Belçika, Kanada, Fas, Hırvatistan

G Grubu: Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun

H Grubu: Portekiz, Gana, Uruguay, Güney Kore