Dünya Kupası Ev Sahibi Katar’da Önemli Karar

Katar’ın 2022 yılında ev sahipliği yapacağı Dünya Kupası organizasyonu öncesinde Uluslararası Af Örgütü tarafından rapor hazırlandı. Hazırlanan rapora göre turnuvanın yerel organizasyon komitesinin işçilere 7 aydır maaş ödemediği ortaya çıktı. Katarlı olan şirket, sorumlu olduğu stadyum inşaatı projesinden alındı.

2022 Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan Katar ile ilgili ortaya atılan iddia ortalığı karıştırdı. Uluslararası Af Örgütü’nün hazırlamış olduğu rapora göre turnuvanın yerel organizasyon komitesinin işçilere 7 aydır maaş ödemediği ortaya çıktı. Komite ise hemen harekete geçerek, inşaattan sorumlu Katarlı şirketin elinden projeyi aldı.

2022 FIFA Dünya Kupası’nın ev sahibi olacak olan Katar’da, Uluslararası Af Örgütü’nün  hazırlamış olduğu raporun yan etkileri konuşulmaya başladı. Dünya Kupasınun inşaat projesinde görevli olan Katarlı taşeron firma Qatar Meta Coasts, 7 aydır 100 çalışanına maaş ödemedi. Ayrı çalışanlarının oturum izinlerini de yenilemedi.

Kabul Edilemez Bir Durum

Turnuvanın yerel organizatörü olan Teslimat ve Miras Yüksek Komitesi de ödenmeyen maaşlardan Temmuz ayında haberdar olduklarını ifade etti. Yüksek Komite, QMC ve diğer paydaşlarla iletişime geçti ve üç aylık maaşların ödenmesini sağladıklarını ekledi. Ayrıca işçilere olan borçların ödenmeye devam edileceğinin bilgisini de verdi. Öte yandan Yüksek Komite, işçilerin dürüldüğü durumun kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

Güncel Yazılar