Dünya Kupası Elemelerinde Yaşananlara Ceza Yağdı

Bu yılın sonbaharında düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’na katılacak takımların büyük bir kısmı belli oldu ve hatta grupların kurası bile çekildi. Bununla birlikte daha Katar’da düzenleneceği açıklandığından bu yana bile birçok tartışmanın konusu olan futbolun en büyük organizasyonunda Afrika elemelerinde çok tartışmalı bir olay yaşanmıştı. Mısır ile Senegal arasında oynanan eleme maçında oyuncuların gözlerine bir hayli rahatsız edecek biçimde lazerler tutulmuş ve bu durum futbol kamuoyunun gündemine bomba gibi düşmüştü. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde bu konuyla alakalı kararlar açıklandı ve ceza yağdı.

Büyük Skandal

Futbolun en büyük turnuvası olan Dünya Kupası’nın 2022 edisyonunun başlamasına artık sadece aylar kaldı ve bu büyük turnuvaya dair yaşanan gelişmelerin her biri futbol gündemini sarmayı başardı.

Bununla birlikte turnuvanın sonbahar aylarında düzenlenecek olmasından Katar’ın ev sahipliğinde yapılacak olmasına kadar pek çok tartışma futbolseverlerin gündeminde yer almıştı. Eşcinsel taraftarların can güvenliğinden Katar’ın yönetim ikliminin turnuvayı nasıl etkileyeceğine kadar pek çok konu da hâlâ tartışılmaya devam ediyor.

Ancak Katar’da düzenlenecek turnuvayla ilgili olarak tartışmalar saha dışıyla da sınırlı değil. Hatırlanacağı üzere Afrika Uluslar Kupası Finalinde de karşı karşıya gelen Mısır ile Senegal, Dünya Kupası Play-Off turunda da karşı karşıya gelmişlerdi.

Senegal’de oynanan müsabaka penaltı atışlarına kalmış ve penaltı atışlarında Mısırlı oyuncuların gözüne sağlıklarına zarar verebilecek kadar ciddi oranda lazerler tutulmuştu. Bu ihmalin sorumlusu olan Senegal Futbol Federasyonu ile alakalı tartışmalar o dönem bir hayli büyürken, FIFA geçtiğimiz günlerde söz konusu olayla alakalı kararlarını açıkladı.

Mısırlı futbolculara yönelik ırkçı pankartları, penaltı atışlarında tutulan lazeri ve tribün olaylarını inceleyen FIFA, Senegal Futbol Federasyonu’na bir maç seyircisiz oynama ve 180 bin dolar para cezası verilmesine hükmetti.

İlk 4 penaltıda Senegal adına Kalidou Koulibaly ve Saliou Ciss, Mısır adına Mohamed Salah ve Zizo atıştan yararlanamamıştı. Senegal’de Ismaila Sarr ve Bamba Dieng 3 ve 4. penaltıları gole çevirmişti. Mısır’da ise Amr El Solia topu filelerle buluştururken Galatasaray’ın forveti Mostafa Mohammed’in vuruşunu Edouard Mendy engellemişti.

Ceza Üstüne Ceza

Öte yandan FIFA’nın verdiği cezalar sadece Senegal ile de sınırlı değil. Kolombiya, 2022 Dünya Kupası elemelerinde taraftarlarının ihlalleri sebebiyle, evinde yapacağı önümüzdeki iki maçı sınırlı seyirciyle oynamak zorunda kalacak.

FIFA Disiplin Kurulu’nun verdiği karara göre, Kolombiya Futbol Federasyonu’na 55.000 İsviçre frangı (56.000 ABD doları) para cezası da verildi. Cezalar, Kolombiya’nın 28 Ocak ve 24 Mart’ta Barranquilla şehrinde kendi sahasında ağırladığı Peru ve Bolivya’ya karşı eleme maçlarındaki ayrımcı ve düzen bozan davranışlar nedeniyle verildi.

Kolombiya grup aşamasında istenilen puanları toplayamamış ve Play-Off aşamasına katılmayı da başaramamıştı. Katar’da düzenlenecek turnuvada bu nedenle yer alamayan Güney Amerika ülkesi bu cezalardan yine de sorumlu olacak.