Dünya Kupası Elemeleri’nde Heyecan Yaklaşıyor

Türkiye’nin de mücadele ettiği 2022 Katar Dünya Kupası Elemelerinin Mart ayında oynanacak Play-Off müsabakaları için heyecan artıyor. Türkiye’nin Portekiz ile mücadele edeceği aşamada birbirinden zorlu birçok takım karşı karşıya gelirken, ülkemiz adına tek temenni önce Portekiz sonra da son Avrupa Şampiyonu İtalya ile eşleşen Kuzey Makedonya arasında oynanacak maçtan finale yükselecek takım karşısında bir mucizeyi gerçekleştirerek 20 seneye yakın bir süredir katılamadığımız Dünya Kupası’na katılmak olacak.

Play-Off Aşaması Nefes Kesecek

2022 Katar Dünya Kupası’na direkt olarak katılacak takımlar, artık Kasım ayında başlayacak turnuvayı beklemeye koyulurken, içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu 8 takım için zorlu mücadele Mart ayında başlayacak.

Hatırlanacağı üzere Türkiye grubunu 2’inci olarak tamamlamayı başarmış ve Play-Off aşamasında oynamaya hak kazanacak 8 takıma kendi adını da yazdırmıştı. Bununla birlikte Ay-Yıldızlılarımızı çok da kolay maçlar beklemiyor.

Oynanan son maçlarla birlikte sonlanan Dünya Kupası Elemeleri Grup Aşamasından sonra yapılan Play-Off kuralarında aşamanın nasıl bir formatla yapılacağı açıklanmış ve sonrasında yapılan kura çekiminde Türkiye Portekiz ile eşleşmişti. Türkiye’nin Portekiz’in sahasında oynanacak maçtan galip ayrılması durumunda bir maç daha oynaması gerekecek ve bu maç da İtalya ile Kuzey Makedonya’nın arasında İtalya’da oynanacak maçtan galip ayrılan taraf ile yapılacak.

Türkiye, seri başı takımlardan birisi olmadığı için Yarı Final Aşamasında da Final Aşamasında da rakiplerinin konuğu olmak zorunda.

Yarı final aşamasında oynanacak tek maç 24 Mart 2022 tarihinde oynanırken, final maçları da 29 Mart 2022 tarihinde yapılacak.

Elemelerdeki Diğer Eşleşmeler

Play-Off aşaması, 2’şer maçlık mini turnuvalar olarak algılanabilecek bir formatta düzenlendi ve Türkiye de bu formatta C Grubu olan İtalya, Kuzey Makedonya ve Portekiz ile aynı yolda mücadele ederek en iyi takım olmaya çalışacak.

Türkiye’nin rakipleri dışında turnuva bileti için mücadele edecek takımlar ve aralarındaki eşleşmeler de oldukça dikkat çekici.

A Grubu olarak nitelendirilebilecek A Yolu’nda İskoçya ile Ukrayna ve Galler ile Avusturya karşı karşıya gelecek. Bu 4 takım arasında tıpkı Türkiye’nin yapması gerektiği gibi yarı final aşamasını başarıyla geçen takımın final karşılaşmasında da sahadan galip ayrılması gerekecek.

B Yolu ise tam anlamıyla Kuzey Düellosuna sahne olacak. Rusya kendi sahasında Robert Lewandowski’nin ülkesi Polonya’yı konuk ederken, İsveç de önce Çek Cumhuriyeti sonra da diğer eşleşmeden galip ayrılan takım karşısında tur arayacak.

3 yoldan galip ayrılan 3 takım 2022 Katar Dünya Kupası’na bilet almayı başaracak. Türkiye, en son katıldığı ve tarihi bir başarı kazandığı 2002 Dünya Kupası’ndan sonra hiçbir turnuvaya gitmeyi başaramadı. Dünya Kupası’na gitmek isteyen takımlar arasında en zorlu iki takımın olduğu gruba düşen Millilerimizin bu yüzden şansı yine çok yüksek değil ancak bu elemelerde de yaşandığı gibi hiç beklenmedik sonuçlar almamız da mümkün.