2022 FIFA Dünya Kupası’na Koronavirüs Engeli

Gelecek yıl 2022 tarihinde dünya futbolunda FIFA Dünya Kupası heyecanı yaşanacak. 2 Aralık 2010 tarihinde ülkelerin ve temsilcilerin yaptığı oylama neticesinde FIFA’nın açıkladığı ve Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan ülke Katar oldu. 2022 FIFA Dünya Kupası’na Katar, ilk kez ev sahipliği yapacak.

Ayrıca Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası’nda ilk kez bir Orta Doğu ülkesi dünyanın en büyük turnuvasına ev sahipliği yapmış olacak. Fakat sporun diğer alanındaki diğer birçok turnuva ve organizsyon gibi 2022 Dünya Kupası’da geçen sene ortaya çıkan koronavirüs salgınından nasibini aldı.

Daha önceden tarihi ertelenen organizyonun bu kez de turnuva öncesi oynanması gereken eleme maçları ertelenmiş oldu.

2022 FIFA Dünya Kupası Eleme Maçları Askıya Alındı

2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’na bir kötü haber daha geldi. Geçtiğimiz sene ortaya çıkan ve hayatın birçok alanını etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, sporu ve spor organizasyonlarını olumsuz anlamda etkilemeye devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs salgınından bir kez daha payını alan turnuva ise dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan FIFA Dünya Kupası oldu.

Yeni gelen haberlere göre Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL), yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle özellikle seyahat kaynaklı endişeler yüzünden Mart ayında oynanması planlanan FIFA Düny Kupası Eleme maçlarının ertelendiğini duyurdu.

Öte yandan Mart ayından oynanan planlananan ama ertelenen ve askıya alınan Dünya Kupası Elemelerinin beşinci ve altında turunda oynanacak olan maçların hangi tarihe ertelendiği açıklanmadı ve erteleme tarihinin belirlenmesi açısından bir durum değerlendirilmesi yapılacağı belirtildi.

2022 FIFA Dünya Kupası Elemelerinde Türkiye G Grubu’nda Bulunuyor

Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası’nda Türkiye’de yer alacak. Geçtiğimiz aylarda İsviçre’nin Zürih kentinde Dünya Kupası’nın kura çekimi gerçekleştirilmişti.

Yapılan kura çekimi sonuçlarına göre Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2. torbadan katılarak G Grubu’nda mücadele edecek. G Grubu’nda yer alan ve A Milli Futbol Takımı’mıza rakip olan diğer ülkeler ise Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık oldu.