Dünya Kupası Elemeleri

Milli takımlar düzeyinin en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası 2022 senesinde oynanacak ve heyecanı elemelerde mücadele eden takımları şimdiden sardı. İlk olarak Mart 2021’de oynanan elemelerin ikinci üç maçlık periyodu ise 1-7 Eylül tarihleri arasında oynanacak. Türkiye’nin de mücadele ettiği elemelerde takımımız 3 maçta topladığı 7 puanla grubunun liderlik koltuğunda oturuyor ve bu durumu da devam ettirmek istiyor. A grubunda Portekiz ile Sırbistan gruplarında oldukça avantajlı dururken, B grubunda ise İspanya ile İsveç bu grubun önde gelen iki takımı olarak duruyor.

Elemelerde Ne Olmuştu?

C grubunda Euro 2020’nin şampiyonu ve doğal olarak bu turnuvanın da favorilerinden biri olarak görülen İtalya 3 maçta aldığı 3 galibiyetle avantajlı bir pozisyon yakalamışken, İsviçre’de İtalyanları takip ediyor. D grubunda son Dünya Kupası şampiyonu Fransa 7 puanla en yakın rakibi Ukrayna’nın 4 puan önünde devam ediyor. E grubunda Belçika Mart ayında 8-0 kazandığı Belarus maçıyla puanını 7’ye çıkarmışken bu galibiyetleri devam ettirmek istiyor. F grubunda ise diğer gruplara göre daha dengesiz bir güç dağılımının olduğunu söylemek mümkün.

Bu durumu Euro 2020’nin yarı finalisti Danimarka’nın 3 maçta aldığı 9 puanla ve +14 averaj üzerinden okumak oldukça doğru olacaktır. Ülkemizin de içinde yer aldığı G grubu, puanların daha dengeli dağıldığı bir grup olarak görünürken, takımımız 7 puanla zirvede duruyor.

Dünya Kupası Favorileri Kimler

Kendisini takip eden Hollanda, Karadağ ve Norveç’in 6 puanı varken yine dengeli bir grup olan H grubunda ise Hırvatistan ve Rusya 6 puanla ilk iki sırada yer alırken Slovakya 5, Kıbrıs 4 ve Slovenya 3 puanla rakiplerinin yerini almaya çalışıyorlar.

I grubunda İngiltere 3 maçta 3 galibiyet alan takımlardan biriyken daha zayıf rakipler olarak görülebilecek Macaristan ve Arnavutluk İngiltere’yi takip ediyor. Andorra ve San Marino ise bu grupta puan dahi alamayacak gibi görünüyorlar. Elemelerin son grubu olan J grubunda ise Mart ayında alınan en sürpriz sonuçlardan biri alınmış Ermenistan Almanya’yı 2-1 yenerek sürprize imza atmıştı. Almanya ise Euro 2020 turnuvasından sonra yeni hocası Hansi Flick ile ilk resmi müsabakasına çıkacak.