Dünya Kupası Bireysel İstatistikleri

Dünya Kupası’nın tarihine damgasını vuran takımlar kadar oyuncular da bulunuyor. Gol rekorları, bireysel başarılar ve birçok farklı istatistikle tarihe geçen oyuncular, takımlarını taşıdıkları başarılar veya başarısızlıklarla da öne çıktılar.

Dünya Kupası’nın Bireysel İstatistikleri

Meksika’nın 1950 ve 1966 yılları arasında oynadığı Dünya Kupası organizasyonlarının tamamında yer alan Antonio Carbajal ve 2002 ile 2018 yılları arasında oynadığı turnuvalara katılan Rafael Marquez 5 kere Dünya Kupası oynayarak en çok katılım sağlayan 3 oyuncudan 2’si olmayı başardı.

Turnuvada 5 kere forma giyen bir diğer oyuncu ise Alman efsane Lothar Matthaus. Brezilya’nın efsanevi golcüsü Pele, 1958, 1962 ve 1970 yıllarında kupayı kazanan takımlar içerisinde yer alarak Dünya Kupası’nın en çok kazanan oyuncusu olmayı başardı.

Turnuva tarihinin en genç oyuncusu 17 yıl 41 gün ile İrlandalı Norman Whiteside olurken, en yaşlı oyuncusu 43 yıl 3 gün ile bu unvanı kazanan Türk futbolseverlerin Galatasaray’da oynadığı dönemden yakından tanıdığı Kolombiyalı eldiven Faryd Mondragon.

Turnuvanın en çok forma giyen oyuncusu da 5 kere katıldığı turnuvada 25 maça çıkan Lothar Matthaus olarak kayıtlara geçti.

Futbolun efsanesi, geçtiğimiz senelerde kaybettiğimiz Diego Maradona 1986-1994 arası katıldığı Dünya Kupalarında 16 maçta takımın kaptanlığını yaparak turnuvanın en çok kaptanlık bandını takan oyuncusu olarak da tarihe geçti.

Brezilya’nın efsanevi sağ beki Cafu, turnuva tarihinin en çok maç kazanan ve en çok final oynayan oyuncusu olmayı başaran tek oyuncu.

Turnuvada en çok gol atan oyuncusu Almanya’nın efsanevi golcüsü Miroslav Klose. Klose, attığı 16 golle birlikte uzun bir süre daha kırılması mümkün olmayan rekoru elinde tutuyor.

Turnuvanın en hızlı gol atan oyuncusu ise 2002 Dünya Kupası’nda Güney Kore ağlarına 10 saniye içinde topu göndermeyi başaran Hakan Şükür.

Pele’nin Kırmadığı Rekor Yok

Brezilya futbolunun efsanevi oyuncusu Pele, Dünya Kupası tarihine geçen birçok istatistiğin sahibi olarak öne çıkıyor.

1958 Dünya Kupası’nda gösterdiği performansla kendisini efsane yapan sürecin ilk adımlarını atan Pele, turnuva tarihinin en genç gol atan, en genç bir maçta 3 gol atan ve final oynayıp gol atan en genç oyuncusu olan futbolcu.

1958-1970 arasında oynadığı Dünya Kupası turnuvalarının tamamında en az 1 gol atarak bu alanda kırılması zor bir rekoru da kendisinden sonra gelen futbolseverlere bırakan Pele, oynadığı finallerde en çok gol atan 2 oyuncudan biri.

Brezilyalı efsane takımının 1958 yılında oynadığı finalde İsveç kalesine attığı 2 gol ve 1970 yılında oynadığı finalde İtalya kalesine attığı 1 gol ile finallerde toplam 3 gol atmayı başardı.

Bir oyuncunun ilk golü ve son golü arasında geçen süreye bakıldığında 12 yıllık bir Dünya Kupası golcülüğünü de ortaya koyan Pele, Dünya Kupası tarihinin en değerli oyuncularından birisi.