Dünya Kupası 2022’nin Favori Takımları

Bu sene 22.’si düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası bilineceği üzere Katar’da organize edilecek. Bahsi geçen bu turnuva, Orta Doğu’da düzenlenecek ilk turnuva olacak ayrıca da 2002’den beri Asya’da düzenlenmiş olan ikinci Dünya Kupası olacak. 

21 Kasım’da başlayıp 18 Aralık’ta sona erecek olan turnuvanın adresi Katar olacak ve turnuva Katar’ın yaz sıcaklık ortalamasının yüksek olması sebebiyle yaz aylarında değil de Kasım ve Aralık’ta gerçekleştirileceği biliniyor. Turnuvadaki karşılaşmaların yapılacağı stadyumlar 5 farklı şehirde ve 8 ayrı stadyumdan oluşacak.

Her sene olduğu gibi bu sene de turnuvanın favorileri tespit edilmeye başlandı ve oluşturulan listede çok büyük değişiklikler olmadı. Ancak farklı olarak Avrupa’nın son şampiyonu İtalya listede bulunmuyor. Bunun sebebi ise İtalyanlar Dünya Kupası Play-Off’larında beklenmedik şekilde Kuzey Makedonya’ya karşı kaybetmiş ve turnuvaya erken veda etmiş olmasıdır.

Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa ise tabii ki kupanın yine favorilerinden birisi olarak listede yer alıyor. Güney Amerika’dan Arjantin ve Brezilya değişmez olarak kupanın favorileri arasında otomatik olarak yer alıyor. Avrupa takımları arasından ise yine çok farklı olmayan Almanya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Portekiz takımları, turnuvanın favori olan takımları arasında yer almayı başarıyor. Avrupa listesindeki en beklenmedik değişiklik ise büyük şanssızlık eseri Kuzey Makedonya’ya Play-Off’larda elenmiş olan İtalya’nın listede yer bulamaması oldu.

Brezilya Turnuvanın Doğal Favorisi

Conmebol elemelerinde Dünya Kupası Katar 2022’ye takılmayı garantilemiş olan Brezilya’nın son yıllarda teknik direktör Tite yönetiminde çok şanslı olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak bulunuyor.

Neymar, Brezilya A Milli takımının en çok değer gören futbolcusu olmaya hala devam ediyor ancak takımın kadrosunda dünyanın en değerli futbolcusu Neymar’ın sırtındaki yükü azaltacak başka hücum futbolcuları da yer alıyor. Richarlison, Vinicius Junior ve Raphinha bu bahsi geçem hücum oyuncuları. Ayrıca defans korumasının yönetiminde Marquinhos var. Kalede de hangisinin seçileceği belli bile olmayan dünyanın en iyi kalecileri olarak görülen Alisson ve Ederson bulunuyor. 

Grup aşamasında Sırbistan, İsviçre ve Kamerun ile G grubunda mücadele edecek olan Brezilya, grupları kolay atlatacak gibi görünüyor. Ancak eleme turlarında neler olup neler bitecek gerçekten merak uyandıran bir durum.  

Fransa Son Şampiyon Ünvanını Korumak İstiyor

Euro 2020’de beklenen performansı göstermeyi başaramamış olan Fransa, yine de en güçlü kadrolarıyla Orta Doğu ülkesi Katar’da bulunacak. 2018’de sahip oldukları 21. Dünya Kupası’nı bu turnuvada da elinde tutmak isteyen Fransa A Milli takımı, birçok futbolsever tarafından da favori olarak görülüyor.

Kylian Mbappe ve Ronaldo’nun Real Madrid’den ayrılması sonrasında yıldızı çok fazla parlayan Karim Benzema hücumda çok kuvvetli bir ikili olduklarını gösteriyorlar. Fransa A Milli takımının önünde durabilecek çok az şey var ve bu şeylerin arasında takımın teknik adamın Didier Deschamps’ın korumacı futbol anlayışı olabilir gibi duruyor.

Danimarka, Tunus ve Avustralya ile aynı grupta yer alan Fransa, biraz zorlu bir grup aşaması atlatacak olsa da üstesinden gelecek gibi görüyor ancak eleme aşamaları kesinlikle daha da zorlayıcı olacak.

2018’deki turnuvada hem Danimarka hem de Peru’yla karşılaşan Fransa ikisini de mağlup etmeyi başarmıştı. Her şey yolunda giderse Fransızlar, çeyrek finalde muhtemelen İngiltere ile karşılaşacak.