Dünya Kupaları’nın ve Brezilya’nın Efsanesi Pele

Uzun yıllar boyunca Dünya’nın en iyi oyuncusu Pele mi ? yoksa Maradona mı? tartışılmıştır. Son yıllarda bu kategorinin içerisine Messi ve Ronaldo’da katılsa da döneminin en iyi oyuncularından birisi Pele’dir.

Kariyeri’nde hem Dünya Kupası hem de kulüpler bazında bir çok başarıya imza atmıştır. Şimdi Pele’nin hem kariyerine hem de bu başarılarının bazılarına göz atalım.

Pele’nin Genel Başarıları

Pele oynadığı 1363 maçta toplamda 1279 gol atarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

2000 yılında Diego Armando Maradona ile beraber FİFA tarafından ‘’ Yüzyılın Oyuncusu ‘’ ödülünü almıştır.

Dünya’nın en saygın haber ve politika dergilerinden olan Time, 20. yüzyılın en önemli 100 insanı arasına Brezilya’lı forvet Pele’yi de koymuştur.

1999 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından ‘’ Yüzyılın atleti ‘’ seçilmiştir.

2013 yılında FİFA Ballon d’OR Prix d’ Honner ödülünü ilk kez alan oyuncudur.

Emekliliğinin ardından UNICEF’te çalışmıştır. Yoksul çocuklarında eğitim alabilmesi için kendi vakfını kurmuştur. Pele bu anlamda futbolculuğunun yanı sıra özel hayatında örnek bir insan olmuş ve birçok insanın takdirini toplamıştır.

Pele’nin Kariyeri

Pele kariyeri boyunca öyle çok fazla takımda forma giymemiştir. Alt yapı kariyerine 7 yaşında Bauru AC’de başlayan Pele, 1956 yılında Santos’a geçmiştir. 18 yıl boyunca Santos formasını terleten Pele, 1977 yılında New York Cosmos forması ile kariyerini sonlandırmıştır. Alt yapı kariyerini saymazsak profesyonel hayatı boyunca iki takım dışında formasını giydiği tek takım ise Brezilya Milli takımıdır.

Santos Yılları

11 yaşında keşfedilen Pele, futbola başladığı kulüp olan Santos formasını henüz 15 yaşında sırtına geçirmiştir. Dönemin Brezilya’daki en büyük kulüplerinden olan Santos ile sayısız başarıya imza atmıştır. Toplamda kulübü ile birlikte 25 kupa kazanmıştır. 1962 ve 1963 yıllarında Libertadores Kupası’nı Santos forması ile kazanmıştır. Aynı yıllarda Kıtalararası Kupa’yı da takımın almasında büyük söz sahibi olmuştur. Bu iki Final’de toplamda 9 gol atmayı başarmıştır. Ayrıca kariyerindeki Santos yıllarında toplamda 638 mücadeleye çıkmış ve 619 gol atmıştır.

New York Cosmos Yılları

1975 – 1977 yılları arasında New York Cosmos forması giyen Pele, Bir sezon boyunca ligde 52, kupada 12 gol atarak ‘’ en fazla gol atarak gol kralı oyuncu olan unvanını ’’ elinde bulundurmaktadır.

Milli Takım Başarıları

Dünya Tarihi’nin en büyük oyuncuları arasında gösterilen Pele, 3 kez Dünya Kupası’nı kaldırma başarısı göstermiştir. İlk Dünya Kupası’nı 1958 yılında kazanmıştır ve Final’de İsveç’e attığı gol ile aynı zamanda en genç Final’de gol atma başarısı gösteren oyuncu da olmuştur.

Toplamda Milli takım formasını 92 kez sırtına geçiren Pele, 77 gole imza atmıştır.

Pele’nin kariyeri boyunca birçok başarısı bulunmaktadır. Bu makalemizde bu başarılardan önemli olanlarına değinmeye çalıştık.