Dünya Kupaları’na Damga Vuran Golcüler

Dünya Kupaları Tarihi’nin ilk golü 1930 Uruguay Dünya Kupası’nda, Fransız Lucien Laurent tarafından Fransa-Meksika arasında oynanan ilk açılış maçında atılmıştır. O zamanlar açılış maçları günümüzde olduğu gibi ev sahibi ülkeler tarafından yapılmıyordu.

Dünya Kupaları tarihinin en golcü oyuncu 16 gol atmayı başaran Miroslav Klose’dir. Toplamda 4 Dünya Kupası’nda sahne alan Klose 21 maçta oynayarak bu sayıya ulaşmıştır. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 0,76’dır. Onu 15 gol ile Ronaldo izlemektedir. Ronaldo 3 Dünya Kupası’nda oynamıştır. Toplamda 19 müsabakayı çıkan Brezilyalı yıldızın maç başına gol ortalaması ise 0,79 olmuştur. Dünya Kupaları Tarihi’nin üçüncü en fazla gol atan oyuncusu ise 14 gol ile Alman Gerd Müller’dir. Gerd Müller’in maç başı gol ortalaması Miroslav Klose ve Ronaldo’ya göre daha yüksek olmasına rağmen daha az Dünya Kupası’nda oynadığı için ( 1970-1974 ) gol sayısı fazla değildir. Gerd Müller oynadığı 13 müsabakada 14 gole ulaşmıştır ve maç başı gol ortalaması 1,08’dir.

Dünya Kupaları Tarihi’ndeki golcülerden bahsederken Pele’den söz etmeden geçmeyelim. Pele en fazla gol atan oyuncular içerisinde 5. sırada yer almaktadır. Toplam 4 Dünya Kupası’nda oynayan Brezilyalı oyuncu 14 karşılaşmada 12 gol atmıştır ve maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 0,86 olmuştur.

Bir Dünya Kupası’nda en fazla gol atan oyuncu ise Fransız Just Fontaine’dir. Fontaine 1958 İsveç Dünya Kupası’nda tam 13 gol atmayı başarmıştır. Başka Dünya Kupası’nda yer almadığı için toplamda en fazla gol atan oyuncular arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Just Fointaine’in sadece 6 maçta bu sayıya ulaştığını ve maç başına gol ortalamasının 2.17 olduğunu belirtelim. Gerçekten ulaşılması son derece zor bir rekordur. Bu alanda ona en fazla yaklaşan isim ise Macar oyuncu Sandar Kocsis’dir. Kocsis 1954 Dünya Kupası’nda oynamış ve 5 maçta 11 gol atmayı başarmıştır. Onun maç başına gol ortalaması ise 2,2’dir.

1994 ABD Dünya Kupası’nda Kamerun’a karşı 5 gol atmayı başaran Oleg Salenko, Dünya Kupaları Tarihi’nde bir maçta en fazla gol atan isim unvanını almıştır.

Yine 1994 ABD Dünya Kupası’nda Rusya’yı gol atmayı başaran Kamerunlu Roger Milla 42 yaşında gol atarak Dünya Kupaları Tarihi’nin en yaşlı gol atan oyuncusu olmuştur.

Dünya Kupaları Tarihi’nin en hızlı golü ise 10,8 saniye ile Hakan Şükür’e aittir. Hakan Şükür bu golü üçüncülük maçında Güney Kore’ye karşı atmıştır.