Dünya Kupaları Tarihi’nde İlk kez İki Ülke Ev Sahibi

Dünya Kupaları Tarihi’nde bugüne kadar iki ülkenin düzenlediği ilk ve tek organizasyon 2002 Japonya – Güney Kore işbirliği ile gerçekleştilen Dünya Kupası’dır.

2002 Japonya – Güney Kore Dünya Kupası ayrıca ilk kez Asya’da düzenlenen turnuva olarak da tarihe geçmiştir.

Turnuvaya 32 ülke toplam 5 konfederasyondan iştirak etmişlerdir.

Milli takımımız teknik direktör Şenol Güneş yönetiminde tarihinin en büyük başarısını bu Dünya Kupası’nda elde etmiştir. Güney Kore’yi 3-2 mağlup ederek 2002 Japonya – Güney Kore Dünya Kupası’nı üçüncülük ile tamamlamıştır.

Dünya Kupaları’na bu turnuva ile beraber 2. kez katılan millilerimiz adına ilginç bir olay yaşanmıştır. 1954 yılında İsviçre’de düzenlenen Dünya Kupası’nda millilerimiz 2 kez Batı Almanya’ya yenilmişler ve o yıl Batı Almanya şampiyon olmuştur. Katıldığımız bu 2. turnuva’da ise yine millilerimize Grup Aşamaları’nda ve Yarı Final’de Brezilya’ya mağlup olmuşlar ve bu kez de Dünya Şampiyon’u Brezilya olmuştur.

1998 yılının şampiyonu olarak turnuvaya direkt olarak katılan Fransa, grup aşamalarında tek bir galibiyet bile alamadan elendi. Ayrıca turnuvanın favori takımları arasında gösterilen Arjantin ve Portekiz ‘de grup aşamalarında elenen diğer güçlü ülkeler oldular.

Fransa son kez bir Dünya Kupası’na son Şampiyon olarak katılan ülke olmuştur. Bu turnuvadan sonra son şampiyonun bir sonraki turnuvaya direkt olarak katılması kuralı kaldırılmıştır.

Yarı Final’de Milli takımımızı eleyen Brezilya, 1994 ABD’de kazandığı 4. şampiyonluktan sonra Dünya Kupaları şampiyonluklarına 5. halkasını da bu turnuvada eklemiştir. Ayrıca bu şampiyonluk ile şuanda 4 şampiyonluğu bulunan Almanya ve İtalya’nın önünde Dünya Kupaları’nda en fazla şampiyonluğu bulunan ülke olarak yer almaktadırlar.

Brezilya’nın şampiyon olarak tamamladığı organizasyonda; Almanya ikinci, Türkiye üçüncü, Güney Kore’de dördüncü olmuştur.

Turnuva Altın Gol uygulamasının uygulandığı son turnuva oldu. Ayrıca millilerimiz bu turvuvada Senegal’i  ilhan Mansız’ın attığı  Altın gol ile Çeyrek Final’de elemeyi başardılar.

Toplamda 64 müsabaka oynanmış ve bu karşılaşmalarda 161 gol atılmıştır. Maç başına ortalama 2.52 gol olmuştur.

Turnuvanın en iyi oyuncusu Almanya kalesisi Oliver Kahn seçilmiştir.

Turnuva’nın gol kralı ise 8 gol atmayı başaran Brezilya forvet Ronaldo olmuştur.