Dünya Kupaları Ödülleri

Dünya Kupaları’nda dağıtılan 6 adet ödül bulunmaktadır. Bunların isimlerinin bazıları zaman içerisinde değişmiş. Bazıları ise ilerleyen yıllarda devreye girmiştir. Şimdi bu ödülleri inceleyelim.

Altın Top

Turnuvanın en değerli oyuncusuna verilen bu ödül, 1930 Uruguay Dünya Kupası’ndan günümüze kadar verilen bir ödüldür. Oyuncu listesi FİFA teknik komitesi tarafından seçilir ve medya mensuplarınca oylanarak bu ödül verilir. Daha sonra oylamada ilk seçilen oyuncuya Altın Top, ikinciye Gümüş Top ve üçüncüye ise Bronz Top ödülleri verilir.

Altın Eldiven Ödülü

1990 İtalya Dünya Kupası’na kadar turnuvanın en iyi kadrosundaki kaleciye verilen bu ödül, 1994 ABD Dünya Kupası ile beraber Yaşin ödülü ismini almıştır. Bu ödülü alan ilk isim Belçika Milli takımından kaleci Michel Preud’homme olmuştur. Daha sonra ödülün ismi 2010 Güney Afrika Dünya Kupası ile beraber Altın Eldiven olmuştur. Bu ödülü ise İspanya file bekçisi Iker Casillas alan ilk isimdir.

FIFA Centilmenlik Ödülü

Turnuva’nın en centilmen takıma verilir. 1978 Arjantin Dünya Kupası ile verilemeye başlayan bu ödül ikinci tura kalan takımlar arasından seçilerek verilir. Centilmenlik ödülünün yanı sıra her oyuncu ve yöneticiye madalya da takılır. İlk centilmenlik ödülünü Arjantin Milli takımı almıştır.

En İyi Genç Oyuncu

Dünya Kupaları’nda en iyi genç oyuncu ödülü, 21 yaşının altındaki en iyi oyuncuya verilir. Bu ödülün verilmesine 2006 Almanya Dünya Kupası ile başlanmıştır. Bu ödülü alan ilk isim Almanya’dan Lucas Podolski olmuştur. Ardından 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’nda yine Almanya’dan Thomas Müller bu ödüle layık görülmüştür. 2014 yılında Fransa’dan Paul Pogba ve son olarak 2018 Rusya Dünya Kupası’nda da yine Fransa’dan Kylien Mbappe ödülün sahibi olmuştur. Bunların içerisinde en genç bu ödüle sahip olan isim ise 19 yaşında ödülü alma başarısı gösteren Kylien Mbappe’dir.

Altın Ayakkabı

En çok gol atan oyuncuya verilir. Eşit sayıda gol atan oyuncular var ise atılan gol pası (asist) sayıları devreye girer. Gol pası sayıları da eşit ise oynadıkları süreye göre daha az süre alan oyuncuya verilir. İlk Dünya Kupası olan 1930 Uruguay Dünya Kupası’ndan günümüze kadar devam eden bir gelenek haline dönüşmüştür. 2006 yılından sonra en çok gol atan 2. ve 3. oyunculara da gümüş ve bronz ayakkabılar verilmeye başlamıştır. İlk gümüş ayakkabıyı Arjantin’den Hernan Crespo, 2006 Almanya Dünya Kupası’nda 3 gol atarak alan isimdir. Aynı turnuvada Brezilya’dan Ronaldo’da 3 gol atarak Bronz ayakkabının sahibi olmuştur.

Turnuva Takımı

Turnuvadaki en iyi oyuncuların seçilmesiyle oluşur. Aslında tüm Dünya Kupaları’nda bu takımlar oluşturulurken ödül 1990 İtalya Dünya Kupası ile beraber verilmeye başlamıştır.