Cüneyt Çakır’a Dünya Kupası Yolu Açıldı

Türk hakemliğinin ve hatta Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük markalarından birisi olarak gösterilen Cüneyt Çakır, aynı zamanda 21. Yüzyılın da en iyi hakemleri arasında gösterilen bir isim. Bununla birlikte 8 Mart kararlı Merkez Hakem Kurulu operasyonu nedeniyle görev verilmemeye başlanan ve bu nedenle 2022 Katar Dünya Kupası’nda görev yapması tehlikeye giren başarılı hakeme İsviçre Futbol Federasyonu sahip çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan izin isteyerek tecrübeli hakemin İsviçre’de maç yönetmesini talep eden İsviçre’nin bu talebi geçtiğimiz gün kabul edildi.

Türkiye’nin Utancı

Bu sezon Türk futbolu adına çok büyük skandalların yaşandığı ve ne yazık ki bu skandalların ardı arkasının da kesilmeyecek gibi göründüğü bir sezon.

Futbolu yönetenlerin birbirlerine girdiği bu dönemde işlerin çok daha kötü bir hale gelmesini sağlayan faktör ise 8 Mart tarihinde Merkez Hakem Kurulu tarafından yapılan operasyon olmuştu. İçerisinde Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi hakemlerin de yer aldığı 13 hakemin sezon sonuna kadar görev alamayacağını açıklayan Merkez Hakem Kurulu’nun bu kararı infial yaratmış, söz konusu hakemler Tahkim Kurulu’na götürdükleri kararı hukuken bozdurmayı da başarmışlardı.

Ancak en büyük markalarını yok etmekle mükellef gibi görev yapan Merkez Hakem Kurulu fiilen kararından dönmedi. Türkiye Milli Takımı’nın gidemediği 2022 Katar Dünya Kupası’nda görev yapmasına kesin gözüyle bakılan Cüneyt Çakır da bu nedenle ciddi bir mağduriyet yaşadı.

Zira başarılı hakemin Dünya Kupası’nda görev yapabilmesi adına aktif bir şekilde sahada maç yönetiyor olması lazımdı. Kaldı ki bir anda gelişen bu operasyon nedeniyle bahsi geçen 13 hakem çok ciddi töhmet altında kaldılar.

Türk futbolunun ve hakemliğinin gelmiş geçmiş en büyük markalarından biri ve belki de ilki olan Cüneyt Çakır’a Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı kurul tarafından çekilen bu operasyondan sonra sahip çıkansa İsviçre Futbol Federasyonu oldu.

UEFA ve FIFA’nın merkezlerinin de yer almasıyla futbol anlamında tarafsız bölge olarak nitelendirilen İsviçre Futbol Federasyonu’nun Cüneyt Çakır’a sahip çıkması, bahsi geçen konfederasyonların Çakır’a verdiği değer neticesinde başarılı hakemi korumak olarak yorumlandı.

Tarihe Geçecek

Öte yandan Cüneyt Çakır ile alakalı olarak İsviçre Futbol Federasyonu’nun yaptığı talep iş bilmez Türkiye Futbol Federasyonu tarafından geç de olsa olumlu yanıtlandı ve bu sayede başarılı hakeme Dünya Kupası yolu açılmış oldu.

Başarılı hakem 3 Avrupa Şampiyonası ve 3 Dünya Kupası’nda üst üste görev yapan ilk Avrupalı hakem olarak tarihe geçme fırsatını da tekrar yakalamış oldu. 21’inci yüzyılın en iyi hakemleri arasında gösterilen Cüneyt Çakır, Türkiye Futbol Federasyonu’nda yaşanan istifa depreminden sonra gelecek sezon kuvvetle muhtemel yine Türkiye’de maç yönetecek ancak sezon sonuna kadar İsviçre’de form tutarak Dünya Kupası’na hazırlanması gerektiği de kesin.