Cüneyt Çakır Belirsizliği

Bu sezon Türk futbolu adına oldukça kaotik geçti ve bir dönem içlerinde Cüneyt Çakır’ın da yer aldığı hakemlerin liste dışı bırakılmasıyla birlikte depremin sarsıntısı arttı. Bununla birlikte MHK’da görev değişikliğine gidilmesi sonrasında dünyaca ünlü hakem görevine döndü ancak Dünya Kupası meselesiyle alakalı ciddi sıkıntılar söz konusu. Bir dönem tüm basının büyük organizasyona gideceğine kesin gözüyle baktığı Çakır, bu sezon çok az süre almış olmasından kaynaklı turnuvaya katılamayabilir.

TFF Yaktı

2022 Dünya Kupası’nda görev almasına kesin gözüyle bakılan ve nitekim Dünya Kupası seminerlerine de çağırılan başarılı hakemin kadro dışı bırakılması turnuvaya katılma ihtimalini riske atmıştı.

Bu bağlamda FIFA ve UEFA’nın da girişimleriyle İsviçre Futbol Federasyonu tarafından hakemlik teklif edilen Çakır’ın İsviçre’ye gitmesine gerek kalmayacak gibi görünüyordu. Ancak basına yansıyan son haberlere bakıldığı zaman tecrübeli hakemin hem İsviçre’de görev almaması hem de Türkiye’de istenilen seviyelerde görev bulamaması ciddi bir problemin habercisi olabilir gibi görünüyor

Hatırlanacağı üzere 3 Dünya Kupası’nda düdük çalan ilk hakem olarak kırılması zor bir rekoru kırmayı başaracak olan Çakır’ın aynı zamanda 6 büyük organizasyonun tamamında üst üste düdük çalan tek hakem olmayı başarma ihtimali doğmuştu. Bu kadar önemli unvanları elinde bulundurma şansına sahip olan Çakır adına artık heyecanlı bekleyiş başlamıştı.

Öte yandan basında yer alan haberlere göre UEFA da başarılı hakeme Konfederasyon Kupası’nın Final aşamasında düdük vermeyi planlıyordu. Ancak bu haberlerin devamı da gelmedi ve Çakır ile alakalı olarak ciddi bir tehlikenin söz konusu olduğu kulislerde konuşulmaya başlandı.

Bir Alt Seviye

Türkiye liglerinde de diğer liglerde olduğu gibi sona doğru gelindi ve bu bağlamda artık sadece 2 haftalık ligle Türkiye Kupası ihtimali Cüneyt Çakır’ı bekliyordu.

Ancak TFF 37’inci hafta programını açıkladı ve başarılı hakeme TFF 1.Lig müsabakasında görev verdi. Bu bağlamda en azından düdük çalmasıyla teselli bulacak olan başarılı hakemin en üst seviyede görev alamıyor olması FIFA ve UEFA’da Çakır’ı takip eden profesyonellerin kafasını karıştıracaktır.

Öte yandan Cüneyt Çakır ile alakalı olarak gelecek sezonlarda nasıl bir yol izleneceği de merak ediliyor. Zira uzun süreden bu yana tartışmaların odağında olan isimlerden birisi başarılı hakem ve bu bağlamda hakemlik tartışmalarının bu kadar artması da aslında onun Avrupa ile Türkiye arasındaki yönetim farklarından kaynaklanıyor.

FIFA’nın en çok sevdiği hakemlerinden birisi olmasına rağmen Dünya Kupası’nda görev vermemesi ihtimali hem kırılacak rekoru hem de başarılı hakemin prestijini yerle bir edebilir. Bu açıdan bakıldığı zaman geçmiş aylarda heyecanlı olarak ifade edilen bekleyiş yerini daha stresli bir duruma doğru bırakmış olabilir.

Bakalım Cüneyt Çakır ile alakalı nasıl gelişmeler yaşanacak. Bununla birlikte bu gelişmelerin sadece Türkiye’de değil dünya futbolunda da takip edildiğini unutmamak lazım.