Carlos Alberto Parreira Rekortmen

FIFA Dünya Kupası, birçoklarına göre futbolun Rio Karnavalı olarak görülürken bu özel turnuvanın en çok boy göstereni Carlos Alberto Parreira olmuştur.

Kulüp takımlarının git gide daha çok popülerleştiği, milli takım maçlarının reytinglerinin her geçen yıl daha da düştüğü ve bu maçların gerekliliğinin sorgulandığı günümüzde dahi FIFA Dünya Kupası’nın yeri tüm futbolseverler için başkadır.

Zira bu kupa tarih boyunca sadece en özel ve en yetenekli futbolcuların elinde yükselmiştir. FIFA Dünya Kupası’nın bir kez bile kazanan oyuncu, ülkesinde kahramanlar arasına adını yazdırmıştır.

FIFA Dünya Kupası’nı kazanmanın yanında bu turnuvaya katılmak bile çok prestijli bir olaydır. Örneğin Türkiye’nin 2002 FIFA Dünya Kupası’na katılan kadrosu aradan 20 yıl geçmesine rağmen hala ezberden sayılmaktadır.

Unutulmazların Sahnesi Dünya Kupası

FIFA Dünya Kupası’nda bir kez bile forma giyip, görev yapan futbolcu ve teknik adamlar bu prestiji ömürleri boyunca üzerlerinde taşırlar.

Bir de bu efsanevi organizasyonda birden fazla kez oynayan isimler vardır. Öyle ki zaten bu isimlerin çoğu adlarını futbol efsaneleri arasına yazdırmışlardır.

FIFA Dünya Kupası’nın ilk gol kralı Jose Nasazzi’nin ismi hala unutulmamışsa bu turnuvanın büyüklüğünü göstermektedir.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu olarak kabul edilen Diego Armando Maradona bile efsanesini FIFA Dünya Kupası’nda yaptıklarına borçludur. İngiltere karşısında oynadığı futbol, Tanrı’nın Eli diye adlandırdığı gol ve daha nicesi onun şöhretine şöhret katmıştır.

Pele’nin efsanesi de tıpkı Maradona gibi altın kupaya uzanmasıyla taçlanmıştır.

Hal böyleyken FIFA Dünya Kupası, başka hiçbir turnuvayla kıyaslanamayacak ölçüde büyük bir saygınlık ve şöhret demektir. Bir turnuvada yaptıklarıyla bile unutulmazlar arasına girebilen bu futbol aktörlerinin çok şanslı olanları iki turnuva görmüşlerdir.

Ancak 6 turnuvayı birden yaşayan sadece 1 kişi vardır.

Carlos Alberto Parreira Unutulmazlar Arasında

Carlos Alberto Parreira

Özellikle rekorlar ve bu rekorların sahiplerinin futbol tarihindeki yerleri ise apayrıdır. İşte bu rekor sahiplerinden biri de Türkiye’deki futbolseverlerin çok yakından tanıdığı Carlos Alberto Parreira olmuştur.

FIFA Dünya Kupası’nda tam tamına 6 kez görev yapan ve bu alanda kırılması çok güç bir rekoru elinde bulunduran Brezilyalı efsane, bu 6 turnuvanın sadece 1’inde mutlu sona ulaşmış ve isminin başında FIFA Dünya Kupası Şampiyonu unvanını da eklemiştir.

Buna göre 1982’de ilk FIFA Dünya Kupası deneyimini Kuveyt’in teknik direktörü olarak yaşayan Carlos Alberto Parreira, 1990’daki turnuvada ise Suudi Arabistan’ın başında boy göstermiştir.

1994’te ise Amerika Birleşik Devletleri’nde oynanan maçta Brezilyalı teknik direktör kendi ülkesinin takımın başında altın kupaya ulaşmıştır.

Bundan 4 sene sonra yine Suudi Arabistan ile FIFA Dünya Kupası’na katılan deneyimli teknik direktör, 2006’da Almanya’da düzenlenen turnuvada bir kez daha Brezilya Teknik Direktörü olarak görev yapmıştır.

Son FIFA Dünya Kupası tecrübesini ise 2010’da Güney Afrika ile yaşayan Carlos Alberto Parreira, böylece 6 turnuvada görev yapan ilk ve tek isim olarak dünya futbol tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.