Bu Golcülerin Dünya Kupası’nda Golü Yok

2022’nin sonbahar aylarında düzenlenecek olan Dünya Kupası’na artık çok az bir vakit kaldı ve futbolseverler normal sezonun bitimine de az bir süre kalan bu dönemde futbolun en büyük organizasyonunu beklemeye koyuldular. Bununla birlikte kulüp takımlarında futbolun tabiriyle leblebi gibi gol atan bazı golcüler, kariyerleri boyunca en büyük futbol organizasyonunda hiç gol atma mutluluğu yaşayamadılar.

İsveç’in En Büyüğü

Dünya’nın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası’nın 2022 senesinde düzenlenecek olan organizasyonuna artık çok az bir süre kaldı ve futbol kamuoyunun odağı da yavaş yavaş bu turnuvaya kaymaya başladı.

Kulüp takımlarının sezonlarının son bulmasıyla birlikte çok zorlu bir maraton başlayacak ve Dünya’nın tüm futbolseverlerinin gözü bu büyük turnuvada olacak. Bununla birlikte bazı futbolcular bu turnuvayı tıpkı bir taraftar gibi izlemek zorunda kalırlarken bazıları da turnuvada kendilerini gösterme imkânı bulacaklar.

Örneğin İsveç futbolunun en büyük yıldızı ve Messi-Ronaldo rekabetinin yaşandığı bir dönemde dahi Dünya’nın en iyi golcülerinden biri olan Zlatan İbrahimovic bu turnuvayı dışarıdan takip edecek isimlerden biri olarak görünüyor.

Efsanevi oyuncu gerek kulüp bazında gerekse Milli Takım bazında şahane goller attı ve bu gollerin akrobatik yapıları sayesinde hatırlarda da kaldı. 118 Milli Takım maçında 62 gol kaydeden 40 yaşındaki golcü oyuncunun bu golleriyle alakalı dikkat çeken durumsa gollerin hiçbirinin Dünya Kupası organizasyonlarında gelmemesiydi.

VAR’ın Eksikliği

İngiliz futbolunun en büyük futbolcularından biri olan Frank Lampard da Dünya Kupası’nda golü olmayan oyunculardan birisi ancak İngiliz efsaneyle alakalı olarak durum biraz daha farklı.

Futbolseverler eğer hafızalarını biraz zorlarlarsa 2010 Dünya Kupası’nda İngiltere ile Almanya arasında oynanacak müsabakayı hatırlayacaklardır. O müsabakada attığı gol bariz bir şekilde çizgiyi geçen Lampard, golün geçersiz sayılması nedeniyle hayal kırıklığına uğramıştı.

Bununla birlikte şimdiki gibi VAR sisteminin o dönemde olduğunu düşündüğümüzde İngiliz efsanenin golü geçerli sayılacaktı. Ancak kader bunu çizdi ve Lampard da Milli Takım kariyerinde attığı gollere Dünya Kupası hatırası ekleyemeyen isimler arasına girdi.

Bir Umut

Bu listede yer alan oyunculardan birisi de Bayern Münih’in Polonyalı gol canavarı Robert Lewandowski. 31 yaşındaki golcü son yıllarda tarihin gördüğü en büyük golcülerden biri konumuna geldi.

Milli Takım kariyerinde de pek çok kez gol sevinci yaşayan Lewa ülkesiyle çıktığı 131 maçta 74 gol atmayı başardı. Bununla birlikte biraz da Polonya ile alakalı olarak başarılı golcünün ülkesinin formasıyla attığı hiçbir gol Dünya Kupası’nda değildi.

Modern zamanların en büyük futbolcularından biri olarak nitelendirilen başarılı golcü, 2022 Dünya Kupası’nda Polonya Milli Takımı ile sahneye çıkacak ve yine takımının en büyük gol ümidi olacak. Bu bağlamda bu kötü listeden çıkartılması en muhtemel oyuncu Robert Lewandowski olarak gözüküyor.