Brezilya’nın Tarihi Yenilgisi 2014 Dünya Kupası

1914 yılında kurulan Brezilya Milli takımı tarihinin ilk maçında Arjantin’e konuk olmuş ve rakibine deplasmanda 5-0 kaybetmiştir. Bunun dışında 1920 yılında Şili’de, Uruguay’a karşı aldıkları 6-0’lık bir mağlubiyetleri vardır. Fakat Sambacılar tarihlerindeki en ağır yenilgilerini 2014 yılında kendi ülkelerinde düzenlenen turnuvada Almanya’ya karşı 7-1 kaybederek almışlardır.

2014 Brezilya Dünya Kupası

2014 Dünya Kupası, FİFA’nın düzenlediği 20. Dünya Kupası’dır.

1950 yılından sonra Brezilya 2. kez bu organizasyona ev sahipliği yapmıştır.

5 Konfederasyon’dan 32 takımın katıldığı turnuva 12 stadyumda oynanan maçlar ile gerçekleşmiştir.

4’erli 8 grup oluşturulmuş ve grupların ilk iki sırayı alan takımları Son 16 turuna kalmışlardır. Kalan turlarda ikili eliminasyon sistemine göre oynanmıştır.

Brezilya tarihinin en ağır yenilgisini bu turnuvada Almanya’ya karşı Yarı Final’de 7-1 kaybederek kendi seyircisi önünde almıştır. Daha sonra Final’de bir diğer Güney Amerika temsilcisi olan Arjantin’i 1-0 mağlup eden Almanya şampiyonluğa da ulaşmıştır.

Almanya’nın 2014 Dünya Kupası Şampiyonluğu

2014 Brezilya Dünya Kupası’nda grup aşamalarına G Grubu’nda başlayan Almanya; ABD, Portekiz ve Gana ile aynı grupta yer almış ve grubu lider bitirerek Son 16 Turu’na ismini yazdırmıştır. Son 16 Turu’nda Cezayir’i Mesut Özil’in uzatma bölümlerinin son dakikasında attıkları gol ile 2-1 mağlup etmişler ve Çeyrek Final’e kalmışlardır. Çeyrek Final’de Fransa’yı Hummels’ın golü ile yenerek Yarı Final biletini almışlardır. Yarı Final’de ise turnuvaya ev sahipliği yapan Brezilya’yı 7-1 mağlup ederek gövde gösterisi yapmışlardı. Final’de ise bir başka Güney Amerika temsilcisi Arjantin’i, 113 dakikada Götze’nin golü ile 1-0 mağlup ederek tarihlerindeki 4. Dünya Kupası Şampiyonluklarına uzanmışlardır.

2014 Dünya Kupası İstatistikleri

Turnuva boyunca 64 maç oynamış ve 171 gol atılmıştır. Maç başına düşen ortalama gol sayısı yaklaşık olarak 2.67 olmuştur.

Kolombiya Milli takımının formasını giyen James Rodriguez, 6 gol atarak turnuvanın gol kralı olmuştur.

Alman Milli takımından Toni Kross ve Kolombiya Milli takımından Juan Cuadrado 4’er asistlik performansları ile turnuvanın en fazla gol pası veren oyuncuları olmuşlardır.

Turnuvanın en iyi oyuncusu Lionel Messi seçilmiştir.

En iyi kalesi Almanya file bekçisi Manuel Neuer ve en iyi genç oyucusu da Fransa’dan Paul Pogba olmuştur.