Belçika’nın Yıldızı Dünya Kupası’nı Tercih Etti

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası’nın 2022 edisyonuna artık çok kısa bir süre kaldı ve tüm futbolseverler tarihte ilk kez sonbaharda düzenlenecek olan Katar 2022 organizasyonunun nasıl geçeceğini merakla bekliyor. Bununla birlikte bu turnuvaya katılan takımların bazıları çoğu zaman büyük ümitler taşımalarına ve hayal kurdurmalarına rağmen beklentilerin çok altında kalabiliyorlar. Bu bağlamda istikrarlı olarak olumsuz bir algının içerisinde yer alan Belçika’nın büyük yıldızı Kevin De Bruyne geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve kendisine Dünya Kupası ile Şampiyonlar Ligi’nden hangisini tercih edileceğinin sorulduğu soruya net bir cevap verdi. 

Bu Turnuva Özel

Futbolun uluslararası anlamda en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası, futbolseverler adına her zaman bir merak ve bekleyiş unsuru olarak kabul edilir. Her ne kadar FIFA bu turnuvayı 4 senede birden daha kısa bir süreye çekmeye çalışıyor olsa da turnuva şu ana kadar formatında çok büyük değişiklikler görmemişti.

Tabii bu durum 2022 Dünya Kupası ile değişti. Katar’da düzenlenecek olan turnuvanın ülkenin hava şartları nedeniyle düzenlemeye ihtiyaç duyması ve sonrasında alınan kararlarla birlikte daha ilk maçı oynanmadan tarihin en tartışmalı organizasyonlarından biri olacağı kesin.

Bununla birlikte bir diğer tartışmalı konu da turnuvaya katılan Milli Takımların nasıl performans sergileyeceği olacak. Yakaladığı altın jenerasyon sayesinde her turnuvanın başaltı favorilerinden biri olarak gösterilen Belçika, bu jenerasyonun artık son demlerini yaşıyor olması nedeniyle daha da merak edilen ekiplerden birisi.

Bu ekibe liderlik eden oyuncuysa kuşkusuz Kevin De Bruyne’den başkası değil. Süper yıldız Manchester City’de sergilediği performansla son yılların en büyük oyuncuları arasında anılmaya başlarken, ülkesinin başarısı için de çok çaba gösterdi ancak bir türlü aradığını bulamadı.

Geçtiğimiz günlerde başarılı oyuncuya Şampiyonlar Ligi’ni mi yoksa Dünya Kupası’nı mı tercih edeceği soruldu. Belçikalı oyuncu bu noktada ilk olarak Dünya Kupası’nı tercih edeceğini zira bu turnuvanın 4 yılda bir yapıldığını ifade etti. Bununla birlikte Belçika’nın da küçük bir ülke olduğunu hatırlatan Bruyne bu bağlamda ülkesine getirebilecekleri bir başarının unutulmayacağını sözlerine ekledi. 

O Kadar Kolay Değil

Bununla birlikte oyuncunun kulübünde de hep eleştirilen bir konuyla muhatap olmak zorunda kaldığını hatırlatmakta fayda var. O konu da Manchester City’nin bir türlü Şampiyonlar Ligi zaferine ulaşamıyor oluşu.

Bu konuya da kendi penceresinden bir açıklık getiren Bruyne, bu eleştirilerin farkında olduklarını ancak her sene zafere ulaşmak konusunda ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi. 

Şampiyonlar Ligi kazanmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını belirten Belçikalı yıldız, bu turnuvada son 4 veya son 8’e kalmanın da büyük başarılar olduğunu belirtti ve yine de her sene daha iyi olabilmek ve Şampiyonlar Ligi’ni kaldırabilmek adına ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.