Avustralya 2022 Dünya Kupası’na Hazırlanıyor

Avustralya’nın Dünya Kupaları Tarihi

1930 ve 1962 yılları arasında FİFA üyesi olmayan Avustralya Dünya Şampiyonaları’na katılamadı. İlk Dünya Kupası deneyimlerini 1976 yılında Almanya’da gerçekleşen turnuvada yaşadılar ve grup aşamalarını geçemediler. Bu tarihten sonra 32 sene Dünya Kupaları’na katılamayan Avustralya yine Almanya’da düzenlenen 2006 Dünya Kupası’na katılmayı başardı. Bu tarihten sonra gerçekleşen tüm Dünya Kupaları’nda ise yerini almayı başardı. Bugüne kadar ki en büyük başarıları 2006 yılında Son 16 Turu’na kalmaları oldu. Toplamda 16 müsabakaya çıkan Avustralya milli takımı bu karşılaşmalardan; 2 galibiyet, 4 beraberlik, 10 mağlubiyet ile ayrıldı. Rakip kalelere 13 gol bıraktılar ve kalelerinde ise 31 gol gördüler.

Avustralya’nın 2022 Muhtemel Dünya Kupası Kadrosu

Kaleciler: Mathew Ryan, Mitchell Langerak ve Anrew Redmayne.

Defans: Milos Denegek, Bailey Wright, Trent Sainsbury, Harrison Delbridge,Thomas Deng, Aziz Beich, Joel King, Nathaniel Atkinson, Fran Karacic, Ryan Strain, Connor Metcalfe, Keanu Baccus ve Cammy Devlin.

Orta Saha: Aaron Mooy, Riley McGree, Jackson Irvine,Tyrese Francois, Ajdin Hrustic, Denis Genreau, Awer Mabil, Mathew Leckie, Martin Boyle ve Marcı Tilio.

Forvet: Jamie Maclaren, Adam Taggart, Jason Cummings, Mitchell Duke ve Garang Kuol.

Avustralya 2022 Dünya Kupası Elemeleri

Avustralya, Asya Elemeleri’nde 2. Tur’da Kuveyt, Ürdün, Nepal ve Tayvan ile aynı grupta yer aldı. Oynadıkları 8 müsabakayı kazanmayı başardılar ve 24 puan ile 3. Tura yükseldiler. Bu Tur onlar için oldukça zorlu geçti. Suudi Arabistan ve Japonya’nın ardından 15 puan ile grupta 3. sırada yer aldılar ve  4. Tura kaldılar. Tek maç üzerinden oynanan bu turda Birleşik Arap Emirliklerini 2-1 mağlup ettiler ve Kıtalararası Play Off oynamaya hak kazandılar. 2022 Katar Dünya Kupası’na katılabilmek için zorlu bir yoldan geçen Avustralya, en son Kıtalararası Play Off mücadelesinde Peru’yu 0-0 biten mücadelenin sonunda penaltı atışları ile eleyerek Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı.

Avustralya 2022 Dünya Kupası Rakipleri

Avustralya, 2022 Katar Dünya Kupası’nda D Grubu’nda yer alacak. Fransa, Danimarka ve Tunus’un bulunduğu gruptan çıkmaya çalışacaklar. Fransa ve Danimarka’nın favori oldukları gruptan çıkma ihtimallerinin düşük olduğunu düşünüyorum.

Avustralya 2022 Dünya Kupası Fikstürü

22 Kasım / Fransa – Avustralya

26 Kasım / Tunus – Avustralya

30 Kasım / Avustralya – Danimarka