Arjantin’de Dünya Kupası Şampiyonları Arasında

Arjantin’in Dünya Kupaları Tarihi’nde 5 kez Final oynamışlığı var. Bunlardan 2’sini kazanırken, 3’ünü kaybetmişler ve ikincilikler ile yetinmişlerdir. İlk Dünya Kupası şampiyonluklarını ülkelerinde düzenlenen 1978 Arjantin Dünya Kupası’nda elde etmişlerdir. İkinci şampiyonlukluklarını ise 1986’da Meksika’da düzenlenen organizasyonda yaşamışlardır.

1978 Arjantin Dünya Kupası

1978 Arjantin Dünya Kupası, Dünya Kupası organizasyonlarının onbirincisidir.

Arjantin’de yaşanan siyasi iktidarın Kupa’yı propoganda amacı ile kullandığını düşünen Hollanda’nın yıldızı Johan Cruyff ve Alman Paul Beitner, Dünya Kupası Elemeleri’nde takımları ile mücadele etmelerine rağmen, 1978 yılında Arjantin’de düzenlenen Kupa’yı protesto ederek katılmamışlardır.

16 takımın katıldığı turnuvaya Batı Almanya son şampiyon olma sıfatı ile Arjantin ise ev sahibi olduğu için direkt olarak katılmışlardır.

Arjantin Teknik Direktörü Cesar Luis Menotti, o dönemlerde 17 yaşında olan Maradona’yı milli takım kadrosuna almadığı için çok eleştirilmiştir.

Arjantin turnuvada 1. Grupta yer almış ve grubu İtalya’nın ardından 2. sırada tamamlayarak 2. Tura yükselmiştir. Bu tura kalan 8 takım, 4’erli gruplar oluşturmuşlardır. Arjantin B Grubu’nda; Brezilya, Polonya ve Peru ile mücadeleler vermiştir. Grubu 5 puan ve averaj ile Brezilya’nın önünde tamamlayarak diğer Grubun 1.si ile Final oynama şansını yakalamışlardır. Arjantin’in Peru’yu 6-0 gibi farklı bir skor ile yenmesi ve averaj ile Brezilya’nın önüne geçmesi şaibe söylentilerini de beraberinde getirmiştir. Final’de Hollanda ile karşılaşmışlar ve normal süresi 1-1 sona eren mücadelede uzatma bölümlerinde buldukları goller ile müsabakayı 3-1 kazanarak şampiyonluğa ulaşmışlardır.

Arjantin’in kendi ülkesinde kazandığı turnuvada, Hollanda ikinci, Brezilya üçüncü, İtalya ise dördüncü olmuştur.

Uruguay, İngiltere, İtalya ve Batı Almanya’dan sonra Arjantin kendi ülkesinde düzenlenen kupayı kazanan 5. ülke olmuştur.

Hollanda üst üste ikinci kez final oynayıp kaybeden ülke olmuştur.

Arjantin’in 2. Tur maçlarında gece maçı oynayarak Peru’yu farklı mağlup etmesi ve Brezilya’nın averaj ile önünde Final’e kalmasının ardından, avantaj sağladığı gerekçesi ile bundan sonraki Dünya Kupaları’nda son maçlar aynı gün ve saatlerde oynanmaya başlamıştır.

Turnuvada oynan 32 maçta 102 gol atılmıştır. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 3.19 olmuştur.

Arjantin adına 6 gol atmayı başaran Mario Kempes, turnuvanın gol kralı olmuştur.