Altın Top Ödülü Kazanan Futbolcular

FIFA Dünya Kupası’nın kazanan oyuncuların elde ettiği prestijin yanında Altın Top Ödülü sahiplerinin yeri bambaşkadır. Zira bu ödül ancak FIFA Dünya Kupası’na damga vurmuş büyük oyuncuların elinde yükselir.

Öyle ki tarihte bu ödülü kazanan futbolcuların hepsi hem milli takımlarında hem de kulüplerinde gösterdikleri performanslarla efsane statüsüne çıkmışlardır.

Tarihte düzenlenen ilk Dünya Kupası olma özelliğini taşıyan 1930 FIFA Dünya Kupası’nda verilmeye başlanan ödül, hem turnuvayı hem de oyuncular arasındaki heyecanı farklı bir boyuta taşımıştır.

1930 2000 Arasında Altın Top Ödülüne Sahip

Altın Top Ödülü’nün tarihteki ilk sahibi 1930’da Uruguay’da düzenlenen turnuvayı ev sahibi ekibe kazandıran oyuncuların başında gelen José Nasazzi olmuştu. “El Gran Mariscal” adıyla bilinen oyuncu sağ bek pozisyonunun tarihteki en iyi isimlerinden biriydi.

1934 FIFA Dünya Kupası’nda ise ev sahibinde kalmıştı. Altın Top Ödülü’nün bu 1934 yılındaki sahibi hali hazırda Inter ve Milan kulüplerinin kullandığı stadyumda ismi yaşatılan efsanevi Giuseppe Meazza olmuştu.

1938 yılına gelindiğinde İkinci Dünya Savaşı öncesindeki son kupanın Altın Top Ödülü Leaonidas’a gitmişti. 1950’de tekrar düzenlenen kupada yine bir Brezilyalı bu ödülün sahibi olmuştu.

1970 yılına kadar Altın Top Ödül’ü defalarca Brezilyalı futbolcuların ellerinde yükselecekti. Öyle ki o dönemde dünya futbolunda milli takımlar düzeyinde Brezilya fırtınası esiyor, samba her gittiği yere etkisini gösteriyordu.

1950’den sonra Didi, Garrincha ve Pele gibi 3 büyük efsane Altın Top’un sahibi olmuşlardı. Brezilyalıların bu hegemonyasında araya sadece 2 isim girmişti.

Bu isimler ise tıpkı Brezilyalılar gibi çok büyük efsanelerdi. 1954’te Ferenc Puskas, 1966’da ise Bobby Charlton ödülün sahipleriydi.

78’de Mario Kempes, 82’de Paolo Rossi, 86’da efsaneler efsanesi Diego Armando Maradona, 90’da Schillaci, 94’ye Romario ve 98’de gençliğinin baharındaki Ronaldo Nazario Altın Top Ödülü’nü evlerine götüren diğer oyuncular oldu.

2000 Sonrasında 5 Ödül Farklı Ülkelere Gitti

altın top ödülü

Brezilya’nın hakimiyetinin zayıflamaya başladığı 2000 sonrası dönemde, ödülün ilk sahipleri Avrupalılar oldu.

2002’de Brezilya’nın kazandığı Dünya Kupası’nda Almanya’yı finale kadar taşıyan Oliver Kahn bu prestijli ödülü kazanarak emeklerinin karşılığını aldı.

2006 FIFA Dünya Kupası’nda ise uzun yıllar unutulmayacak bir veda vardı. Kariyerinin son maçlarını burada oynayan efsanevi 10 numara, Fransız maestro Zinedine Zidane adeta yıllanmış bir şarap gibi takımını finale getirmişti.

Finalde İtalya’ya kaybeden Fransa’da maçtan çok Zinedine Zidane’ın Marco Matterazzi’ye attığı kafa konuşulmuştu. Turnuvanın bu dramatik finalinin ardından Altın Top Ödülü, Zidane’a gitmişti.

2010’de ödülü Güney Amerika’ya getiren Diego Forlan, ilk Altın Top’tan tam 80 yıl sonra Uruguay’a bu gururu yaşatmıştı. 2014’te Brezilya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda ise ödül bir Arjantinliye, Diego Maradona’dan 28 yıl sonra onun varisi Lionel Messi’ye gidiyordu.

Son Altın Top Ödülü’nün sahibi ise Hırvatistan’a ilk kez FIFA Dünya Kupası Finali oynama şansını getiren Hırvat yıldız Luka Modric olmuştu.